Yurtdışından Alınarak Kaydedilen Telefonlar İçin Harçlar Arttırıldı!

Yurtdışından telefon almak isteyen insanların en büyük sebeplerinden birisi ülkemizde geçerli olan vergi standartlarıdır. Bu bağlamda son derece yüksek vergilendirmelerle insanların alım gücü düşmektedir. ÖTV ile beraber telefon alımları ciddi bir oranda azalmıştı. Buna ek olarak telefon tutarına göre taksit sayısında bariz bir düşüşe gidildi. 3.500 TL’ye kadar olan telefonlar 12 ay, 3.500 TL’nin üzerinde olan telefonlar ise sadece 6 taksit ile satılıyor.

İnsanların doğal olarak yurtdışından cep telefonu almak ve pasaporta kayıt ettirerek kullanmak gibi bir eğilimleri oluyor. Bu sayede vergi yükü azaldığı için ülkemizde sunulan satış fiyatının altında bir tutara cihazlara sahip olabiliyor. Aynı durum cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar için de geçerli.

Fakat tüm bunların önüne geçmek için geçtiğimiz aylarda ciddi bir reform yapıldı. Buna göre telefonlarda pasaport kaydı yaptırmakisteyen kişilerin kendi üzerlerine pasaport olma zorunluluğu getirildi. Ayrıca bu yasa güncellemesiyle beraber telefonlarda pasaport kaydı işleminde 170 TL olan bedel 500 TL’ye çıkarılarak ciddi oranda zamlandı.

Henüz bu durum tazeliğini korurken şimdi yeni bir zam ile maktu harç olarak adlandırılan rakam tekrardan zamlandı. Bu zamla beraber daha ciddi bir artış söz konusu oldu ve 500 TL olan tutar 1.500 TL’ye yükseldi. Artık yurtdışından telefon getirmek isteyenlerin pasaportları üzerine cihazlarını kaydettirmek için ödeyeceği maktu harç tutarı 1.500 TL olarak belirlendi.

Bakıldığı zaman ülkemizdeki vergilerin dışında salt bir rakamla cihaza sahip olmak isteyenler için arada pek bir fiyat farkı kalmamış oluyor. Resmi Gazete ile yayınlanan karara göre Harçlar Kanunu 8.maddesi gereği yolcu beraberinde getirilen telefonun kullanımı için gerekli olan maktu harç miktarı 3’e katlanmış oldu.

2018 yılının Kasım ayı itibariyle 170 TL olan maktu harç tutarı şimdi neredeyse 10 katı kadar yükselmiş oldu. Maktu harç güncel tutarı ise telefonunu pasaporta işletmek isteyenler için 1.500 TL olarak sabitlenmiş oldu. Henüz bir yıl bile geçmemişken ciddi bir artış söz konusu olduğu için tepkiler çığ gibi büyüyor. Yinede geri adım atılacak gibi görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı