Youtube, Youtuberların Abone Sayılarında Değişikliğe gidiyor

Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın bazı ülkelerde test etmeye başladığı beğeni gizleme özelliğine benzer bir değişikliği YouTube da test ediyor. Eylül ayından itibaren YouTube abone sayılarının tamamını göstermeyecek. Abone sayılarını kısaltılmış bir şekilde veya yuvarlanmış bir halde kullanıcılara sunacak.

Video içerik üreticilerinin üzerinden üstündeki yükü almak isteyene YouTube, Eylül ayından itibaren abone sayılarını yuvarlanmış biçimde gösterecek. Örneğin herhangi bir YouTube kanalının abone sayısının 1.434.765 iste kullanıcılar bu sayıyı 1,43 milyon olarak görecekler.

Dünyanın en büyük video ağı olan Youtube, yapılacak olan bu değişikliği ilk olarak Mayıs ayında duyurmuştu. Yapılacak olan değişikliklerin detayları bu hafta da belli oldu.

youtube abone sayisi - Youtube, Youtuberların Abone Sayılarında Değişikliğe gidiyor

Video İçerik Üreticilerinin Stresini Azaltmak:

YouTube, değişiklikle ilgili “Daha fazla tutarlılık yaratmanın ötesinde bu, üreticilerin stres ve iyilikleri hakkındaki endişelerini özellikle abone sayılarının takibi konusundaki endişeleri hedef alıyor. Umarız tüm üreticilerimiz hikâyelerini anlatmaya odaklanır ve sayılar hakkında daha az baskı hisseder” açıklamasında bulundu.

Nisan ayında Instagram da benzer bir özelliği test etmiş ve beğeni sayılarını takipçilere gizlemişti ancak YouTuber’lar, üreticilerin ne kadar takipçileri olduğunu YouTube Studio ve YouTube Analytics ile görebileceklerini ifade ediyorlar. Dolayısıyla abone konusuna takıntılı olanlar için bu özellik pek de bir şey değiştirmeyecek.

Abone sayısının yuvarlanması değişikliği sadece 1.000 aboneden daha fazla aboneye sahipse gerçekleşecek. YouTube, Twitch, Instagram ve Twitter gibi mecralardaki takipçileri sayan Social Blade gibi platformlar tarafından kullanılan YouTube Data API Service ’e de bu değişiklikler uygulanacak. Şirket, YouTube ’un yaptığı bu değişikliğe karşı bir tweet atarken YouTube “Bu değişikliğin herkesi mutlu etmeyeceğini biliyorduk. Umarız izleyicilerin ve içerik üreticilerinin oluşturduğu topluluk için olumlu bir adımdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı