Yeni Nesil Bataryalar Virüslerden elde Edilebilir

Gelecekte oluşturulacak bataryaların virüslerden inşa edilebileceği belirtiliyor. Amerika’da yapılan araştırmalara göre virüslerin montaj hattına dönüştürülmesinin yolunun bulunmasıyla yeni bir güç hücresi oluşturulabilir.

Konu üzerine araştırmalar yapan Biyomühendislik Profesörü Angela Belcher’e göre Virüslerin nitelikleri, akü elektrotlarında kullanılan malzemeler için bir iskele görevi görecek şekilde DNA’larını seçici olarak yeniden programlayarak nano-mühendislik için benimsenebilir.

MIT biyomühendislik profesörü Angela Belcher, 2009 yılındaki görevinde ilk döneminde sadece iki ay Başkan oaln Barack Obama’ya küçük bir bataryayı tanıtmak için Beyaz Saray’a gitti. Belcher, pil üretim sürecinin toksisitesini azaltmaya ve performanslarını artırmaya söz veren bir mühendislik atılımı olan bir lityum iyon pilin pozitif ve negatif elektrotlarını monte etmek için virüs kullanmıştı. Obama, gelişmiş pil teknolojisi için 2 milyar dolarlık fon duyurmaya hazırlanıyordu.

Belcher’ın Beyaz Saray’daki pilini tanıtmasından on yıl sonra, viral montaj süreci hızla ilerledi. 150’den fazla farklı malzeme ile çalışabilen virüsler yaptı ve tekniğinin güneş pilleri gibi diğer malzemeleri üretmek için kullanılabileceğini gösterdi. Belcher’ın “virüsle çalışan bir arabada” gezinme hayali hala gerçekleşmedi, ancak yıllarca süren çalışmalardan sonra MIT’deki arkadaşları ve meslektaşları teknolojiyi laboratuvardan ve gerçek dünyaya götürmek üzereler.

Doğanın mikroskobik zombileri olarak, virüsler yaşayanlar ve ölüler arasındaki bölünmeyi engeller. Tüm canlıların ayırt edici özelliği olan DNA ile doludur, ancak ev sahibi olmadan çoğalamazlar, bu da onları yaşamın bazı tanımlarından diskalifiye eder. Yine de Belcher’ın gösterdiği gibi, nano mühendisliğin çevre dostu bir şekilde üretilebilen enerji yoğunluğu, kullanım ömrü ve şarj oranları olan piller üretmesi için bu nitelikler benimsenebilir.

Johns Hopkins Applied Physics Laboratory’de gelişmiş piller üzerinde çalışan kıdemli bir araştırma bilimcisi olan Konstantinos Gerasopoulos, “Pil elektrotları için nanoyapı biçimindeki malzemeleri keşfetmek için pil alanına artan ilgi var” diyor. “Nanomalzemelerin geleneksel kimya teknikleriyle yapılabilmesinin birkaç yolu var. Virüsler gibi biyolojik materyalleri kullanmanın yararı, bu “nano” formda zaten mevcut olmalarıdır, bu nedenle aslında pil malzemelerinin sentezi için doğal bir şablon veya iskele olmalarıdır. ”

Doğa, virüslerin yardımı olmadan inorganik malzemelerden yararlı yapılar inşa etmenin birçok yolunu buldu. Belcher’in en sevdiği örnek, nano ölçekli, hafif ve sağlam bir yapıya sahip olan deniz kulağı kabuğu. On milyonlarca yıllık süreç boyunca Abalone, DNA’sının mineral bakımından zengin su ortamından kalsiyum moleküllerini çıkaran ve vücudundaki düzenli katmanlara bırakan proteinler üreteceği şekilde gelişti. Abalone asla pil inşa etmeyi başaramadı, ancak Belcher aynı temel sürecin insanlar için yararlı malzemeler oluşturmak için virüslerde uygulanabileceğini fark etti.

Belcher, “Normalde biyolojik olarak yetiştirilmeyen nanomalzemeleri kontrol etmek için biyoloji mühendisliği yapıyoruz” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı