Kapat
Yaratıcı Drama Etkinliklerinin Aşamaları
Haber 2 0

Yaratıcı Drama Etkinliklerinin Aşamaları

Bebeklik çağından yetişkinliğe geçiş sürecine dek süren yaşam boyunca yaratıcı dramanın oyun gücünün yaşama yansıtılması önemlidir. Bireylerin kişisel gelişim sürecinde yaratıcı drama etkinliklerinin kalıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri Nelerdir?

Drama esasen yaşamı yansıtmaktır. Yaşamda görülen her olayın ya da doğanın oyun yoluyla yansıtılması yaratıcı drama etkinlikleridir.

Yaratıcı Drama Etkinliklerinin Aşamaları

Yaratıcı Drama Etkinlikleri; ısınma, oyun-doğaçlama ve rahatlama çalışmaları adı altında üç bölümden oluşmaktadır. Isınma evresinde; yürüme, koşma, dönme, hikaye veya anı anlatma gibi ısınma etkinlikleri ile etkinliğe hazırlık sağlanırken, kişinin gruba uyum sağlaması da hedeflenir.

Oyun ve doğaçlama evresinde; amaç hem kişiyi rahatlatmak hem de yaşamı yansıtmayı sağlamaktır. Örneğin bir deniz draması yapılırken kişi kendini başka bir madde gibi düşünmeye çalışırken o olayda yaşanan tüm dönüşümleri hissetme ve fark etmesi de sağlanmaktadır. Özellikle doğaçlama çalışmaları kişinin içinden geldiği gibi hareket ederek kendi benliğini ifade etmesine olanak sağlar. Rahatlama evresinde ise; kişinin bedensel ve ruhsal açıdan rahatlamasını sağlayan sakin uygulamalar vardır. Sakin ve yumuşak yönergeler, tatlı bir melodi ve nefes egzersizleri ile tüm gerginliklerin ve günlük sıkıntıların rahatlatılması mümkündür.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri İçin Gerekli Materyaller

Bazı yaratıcı drama etkinliklerinde yalnızca beden ve sözcükleri kullanılırken, bunun yanı sıra çeşitli materyaller de kullanılmaktadır. Çeşitli hikaye kartları, basit bir çarşaf, farklı kostümler, kartondan yapılmış veya hazır maskeler bu etkinliklerde kullanılabilecek materyallerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir