Yapay Zeka Eğitimi Türkiye’de İlk Defa Başlıyor

Yapay zeka için geleceğin teknolojisi demek çok doğru bir tanım değil. Çünkü tüm dünyada bu alanda atılımlar yapılıyor ve yapay zeka ile geliştirilen teknolojiler günden güne çoğalıyor. Hizmet sektörü, üretim, organizasyon, sağlık ve otomasyon başta olmak üzere her alanda görmeye başladığımız yapay zeka unsurlarını daha sık görmeye başlayacağız. Türkiye’nin yapay zeka eğitimi veren bir kurumu bulunmaması ise bu aşamada büyük bir eksiklik olarak değerlendiriliyordu.

Şimdi ise yapay zeka eğitimi veren üniversite ile bu alanda sunulan eğitimin yaygınlaşması mümkün hale gelecek. Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendisliği bölümünü ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi açmıştı. Üniversitede yapay zekabölümü içinse ilk adım Hacettepe Üniversitesi tarafından atıldı. Hacettepe Üniversitesi rektörü tarafından yapılan açıklama ise gençler için umut ışığı saçtı.

Özellikle bölüm yeni açıldığı için iş sahası bakımından ne gibi sıkıntılar yaşanacağı kafaları karıştırıyordu. Fakat gerek Türkiye gerekse yurtdışında ciddi bir iş potansiyelinin söz konusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta rektör Prof.Dr. Haluk Özen tarafından verilen ilk demeç burs konusunda TUSAŞ ile şimdiden anlaşıldığını ortaya koyuyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi yönetim kuruluyla yapılan mutabakatlar sonucunda başarılı öğrencilere hem burs hem de iş olanağı tanınacağının sözü alınmış. Buna göre Hacettepe Üniversitesi yapay zeka bölümü için açılan 30 kontenjan üzerinden 15 kişiye burs sağlanacak. Bursun yanı sıra staj ve çalışma imkânı için düğmeye basılacak.

Yakın geçmişte Rusya devlet başkanı Putintarafından yapılan bir açıklama ”yapay zekayahükmeden dünyayı yönetir” şeklindeydi. Ciddi bir destek alan bu sözler gerçekten yapay zekanın gelecek üzerindeki etkisini net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdilerde Türkiye’nin dışarıdan temin ettiği askeri ve sağlık odaklı tüm ürün ve hizmetlerin yapay zeka ile bağdaşmış vaziyette olduğunu söylemek mümkün.

Doğal olarak bu teknolojik atılımları yakalamak için Hacettepe Üniversitesi öncü olmayı başardı. 30 kişilik kontenjan ilk etapta az gibi görünmesine rağmen birkaç yıl içerisinde pek çok üniversitede yapay zeka bölümü göreceğimiz aşikâr. Hacettepe bunun için 23 öğretim görevlisinin ders işleyeceği bir sistemi hazırlamış. Ayrıca diğer bölümlerden de gerekli eklemelerle daha nitelikli bir eğitim verileceğinin altı çiziliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı