Xbox Project Scarlett, 8K Çözünürlükle Geliyor!

Oyun konsolu denilince ilk akla gelen alternatiflerden birisi olan Xbox için yeni model duyuruldu. Resmi olarak E3 2019 oyun fuarında ismi geçen yeni cihazın ismi ise Xbox Project Scarlett oldu. Duyurusu zaten beklenen yeni konsolun üreticisi olan Microsoft ise çarpıcı açıklamalarla herkesin ilgisini çekti. Özellikle Xbox geliştirmelerinin başındaki isim olan PhilSpencer tarafından yapılan açıklamada ”konsolun amacının yalnızca oyun olması” gerektiğine vurgu yapıldı.

Xbox Project Scarlett modelinin duyurusuyla beraber konsol savaşlarının yeniden başlayacağını söylemek mümkün. Ayrıca artık Google tarafından geliştirilen Stadia projesinin de oyun sektörü için yeni bir anlam ifade edebileceğini söyleyebiliriz. Sony ve Microsoft arasındaki çekişmeye internet üzerinden sunucular aracılığıyla oyun oynatmayı amaçlayan Google’ın dahil olmasıyla piyasa daha da kızışacak.

Xbox Project Scarlett Özellikleri Neler?

Xbox Project Scarlett özelliklerinin nispeten duyurulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Elbette ki çekirdek özelliklerine varıncaya kadar detaylı bir tanıtımla karşılaşmadık. Fakat son çıkan Xbox One ile kıyaslandığında yaklaşık dört kat daha hızlı bir işlemci yongasına sahip olacağı doğrulandı.

Yine AMD tarafından üretilen işlemcinin kullanılacağı ve yeni nesil SSD ile çok daha konforlu bir oyun deneyimi sunacağı doğrulanmış oldu. Esas önemli olan nokta ise görüntü aşamasında karşımıza çıktı. 120 FPSdesteğiyle birlikte 8K çözünürlük vadeden XboxProject Scarlett için şimdiden nefesler tutuldu. Standart TV ölçeğinde bile maksimum verim alınabilmesi için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Zen2 mimarisine sahip AMD İşlemci
6 GB RAM
Navi RDNA Grafik kartı
SSD ile depolama
8K Çözünürlük ve 120 FPS desteği

Xbox Project Scarlett Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Xbox Project Scarlett fiyatı ve satış tarihi şimdiden ciddi bir merak uyandırmaya başlandı. Fakat henüz fiyat etiketiyle ilgili hiçbir bilginin paylaşılmadığını belirtelim. Ayrıca tanıtılmış olmasına rağmen satışa çıkacağı tarih pek yakın görünmüyor.

İlk duyuruyla beraber 2020’nin son çeyreği işaret edildi. Aralık ayı itibariyle bizlere sunulacak olan Xbox Project Scarlett oyun konsolununsunulacağı oyun ise Halo oldu.

Bu süreç kapsamında muhtemelen Sony PlayStation 5 duyurusu da gelecektir. Bu iki konsolun kıyasıya savaşında 120 FPS ve 8K çözünürlük dengesini PS cephesinin sağlayıp sağlamayacağı ise merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı