WhatsApp yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için harekete geçti!

WhatsApp mesajlar için yeni olgu kontrolü özelliğini test ediyor, rapor diyor.Bu özellik, uygulamanın yanlış bilgilerle daha iyi mücadele etmesine yardımcı olabilir.

WhatsApp’ın mesajlar için yeni bir olgu kontrol özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Android uygulamasının beta sürümünde, Cumartesi günü TechCrunch’tan gelen bir rapora göre, kullanıcılar mesaj aldıktan sonra web’i daha fazla bağlantı için kontrol etme seçeneğini belirleyebildiler. Daha önce kullanıcılar yalnızca uygulamada gönderilen resimleri kontrol edebiliyordu.

WhatsApp sözcüsü TechCrunch yaptığı açıklamada “Kullanıcıların, aldıkları iletiler hakkında birçok kez yönlendirilen iletiler hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için yeni özellikler üzerinde çalışıyoruz. Bu özellik şu anda test aşamasındadır ve yakın gelecekte yayınlamayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Yeni arama seçeneği yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadeleye yardımcı olacak

WhatsApp, aldığınız mesajlarda söylenenlerin gerçekten doğru olup olmadığını görmek için çevrimiçi kontrol etmenize yardımcı olacak yeni bir özelliği test ediyor. Yeni bir arama fonksiyonu, insanların mesajı kontrol etmesini ve söylenenler hakkında daha fazla bağlam elde etmesini sağlayacaktır.

Sahte haberler ve yanlış bilgilendirmeler bir süredir çevrimiçi bir sorun haline geldi, ancak küresel bir kriz ortaya çıktığında özellikle dikkat çekicidir. Sosyal medya, kötü niyetli olarak yanlış ve aynı zamanda yanlış yönlendirilmiş bir bilgi yatağıdır ve gittikçe daha fazla platform mücadele etmektedir.

Son olarak, WhatsApp kendi kendini imha eden mesajları geri getiriyor

Facebook ve Twitter zaten gerçek zamanlı kontrol hizmetleri sundular ve moderatörler, tehlikeli yanlış bilgiler yaymaları durumunda koronavirüs hakkında belirli mesajlara atlıyorlar. WhatsApp yeni bir coronavirus veri merkezi başlattı ve şu anda yeni bir arama seçeneğini test ediyor.

Şirket sözcüsü TechCrunch’a şunları söyledi: “Kullanıcıların aldıkları mesajlar hakkında birçok kez iletilen mesajlar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak için yeni özellikler üzerinde çalışıyoruz”.

Gerçek için savaşmak

Yeni özellik, WhatsApp kullanıcılarının kendilerine iletilen iletilerin içeriğine göre bir web araması yapmasını sağlayacaktır. Bu, umarım insanların bir iletinin güvenilirliğini belirlemelerini ve dikkatsizce iletmeden önce iki kez düşünmelerini kolaylaştıracaktır.

Bu özelliğin uygulamanın ana sürümüne ne zaman sunulacağı konusunda kesin bir bilgi yok. Şimdilik WhatsApp diyor ki: “Bu özellik şu anda test aşamasında ve yakın gelecekte kullanıma sunmayı umuyoruz”.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı