WhatsApp virüslerine dikkat edin!

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada en çok kullanılan telefon mesajlaşma uygulaması WhatsApp olmuş durumda. Her ne kadar kendisi son derece masum bir uygulama gibi gözükse de, kullanıcılar işin rengini değiştiriyor ve pek çok sanal korsan – dolandırıcı WhatsApp’ı hedef alıyor. Peki WhatsApp güvenliği nasıl sağlanır?
Ücretsiz hediyelere, indirim kuponlarına kanmayın!

En yaygın WhatsApp dolandırıcılıklarından birisi de bu. Birisi size bir internet sitesi bağlantısı yolluyor ve karşılığında X miktarda hediye çeki alacağınızı söylüyor. Bazende lüks bir alışveriş sitesinden indirim kuponu olduğunu, sizle paylaşmak istediğini dile getiriyor.

Bağlantıya tıkladığınızda, karşınıza bir anket sayfası çıkıyor ve sizden birkaç şahsi bilgiye yanıt vermeniz istiyor. Bu anketin aslında alışverişle hiçbir alakası yok çünkü siz burada sadece ‘verici’ tarafsınız. Dolandırıcılar bu yöntemlerle sizin kişisel bilgilerinizi çalıyorlar ve ileride kullanıyorlar. Bu tip bağlantılara tıklamayıni tıklasanız dahi önünüze çıkan anketleri kesinlikle doldurmayın.

Yollanan dosyalara dikkat edin

Bu aralar dosya yollayarak bilgi çalmak da son derece yaygın. Kullanıcılara Word, Excel veya PDF görünümünde çeşitli dosyalar yollanıyor. İlk bakışta zararlı olduklarını anlamak tabii ki imkansız fakat aktif ettiğinizde, cep telefonunuza zararlı yazılımlar indiriliyor ve bu şekilde her bilginiz çalınıyor.

Günden güne yaygınlaşan bu hack yöntemiyle nasıl başa çıkarsınız? En basiti size gelen dosyaları açmamak ve doğrudan mesajı silmek. Beklenmedik mesajlara güvenmeyin ve eğer çok merak ediyorsanız, gönderen kişi tanıdığınız biriyse ondan teyit alın.

WhatsApp Gold ve WhatsApp Premium aldatmacası

Bir dönem WhatsApp’ın paralı modele geçeceğine dair anlamsız mesajlar atılıp durulurdu. Şimdi ise ortaya WhatsApp Gold veya WhatsApp Premium denilen saçmalıklar çıktı. Bu yöntemle insanlar kullanıcılara mesaj gönderiyorlar ve uygulamanın Gold-Premium sürümünün sızdığını, sadece meşhurların kullandığı WhatsApp Gold’u gizli şekilde sizin de kullanabileceğinizi belirtiyorlar.

Tabii ki gerçekte böyle bir durum yok ve her şey bir yalandan ibaret. Üstelik WhatsApp Gold – Premium denilen bu saçmalığa inanıp, dediklerini yapmanız hâlinde telefonunuza pek çok zararlı yazılımın da bulaşma olasılığı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı