Whatsapp açığı iPhone telefonları etkiliyor

Whatsapp uygulamasında tespit edilen bir açık yüzünden, iPhone cep telefonlarına ciddi sorunlara sebep olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların arama ve mesaj kayıtlarının takip edilerek kayıt altına alındığı bu açık henüz kapatılmış değil.

The Financial Times’ın haberine göre; İsrail merkezli bir hacker grubunun Whatsapp üzerinden telefonlara casus yazılım entegre edildiğinin saptandığını ve bu casus yazılım ile birlikte kullanıcı bilgilerini kolaylıkla çalındığı ifade ediliyor. Whatsapp üzerinden gelen aramaların, kullanıcı tarafından yanıtlanmamış olsa bile, arama kayıtlarından silindiğini ve kullanıcının takip etme şansının olmadı belirtiliyor. Casus yazılımın nelere sebebiyet verebildiğinin tam olarak kesin saptanamadığını belirten Whatsapp, şu açıklamalara yer verdi;

“Bu saldırı, cep telefonu işletim sistemlerinin geliştirilmesini ve işlevlerini üstlenen casus yazılımlar sunmak için, hükümetlerle birlikte çalıştığı bilinen özel bir şirketin tüm özelliklerine sahip” dedi. “Elimizden gelen bilgileri paylaşmak ve sivil toplumu bilgilendirmek için onlarla birlikte çalışmak üzere birçok insan hakları kuruluşuna bilgi verdik”.

Belirli bir firma veya kişileri işaret eden Whatsapp kanadından henüz farklı bir açıklamaya yer verilmedi. Tam olarak kaç adet cihazın ve kullanıcının bu saldırıdan etkilendiği henüz belirlenmiş durumda değil. Whatsapp geliştiricileri bu konuyla alaklı geçen hafta ABD Hükümetine raporunu sunmuştu. Sorunun kaynağının belirlenmesinde ve çözüm için çalışmalara başlandığını belirtmişti.

İsrail merkezli NSO Group firması, hükümetlere ve büyük ölçekli organizasyonlara siber istihbarat çözümleri üreten bir kuruluş. Financial Times; NSO’nun böyle bir teknolojiyi kendi başına kullanıp kullanmayacaklarını sorguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı