Toplumsal Medya devi Twitter 100 bin hesabı askıya kaldı!

Toplumsal ağ Twitter, platformunda gerçekleşen kötüye kullanma, spam benzer biçimde kullanıcıları genel konuşmalardan uzaklaştıran durumlarla ilgili izahat yapmış oldu. Bu konuların en büyük öncelikleri bulunduğunu vurgulayan Twitter, toplumsal ağı kötüye kullanma alanında son bir senedir yaptıkları çalışmaların neticelerini ve kullananların gelecek birkaç ay içinde karşılaşacağı değişimleri duyurdu.

“Daha sıhhatli bir Twitter için yapılacak oldukça şey var” denilen açıklamaya bakılırsa toplumsal ağ, yanıltıcı haberlerin yayılmasını önlemek için şu emek harcamaları yapmış oldu:

“Fena niyetli içeriğin yüzde 38’i, Twitter’daki kişilerin raporlarına güvenilmeksizin proaktif bir halde ekiplerimiz tarafınca incelenmek suretiyle açığa çıkarıldı. Haberi yazan kişinin takip etmediği bir hesapla etkileşimi sonrası yüzde 16 daha azca kötüye kullanma yapıldığı raporlandı. Ocak-Mart 2019 döneminde yeni hesap açmaları dolayısıyla askıya alınan hesapların sayısı (100 bin) geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 45 arttı. Geçen seneye bakılırsa 3 kat daha çok kötüye eğilimli hesap (suç duyurusu edildikten sonraki 24 saat içinde) askıya alındı. Yeni raporlama süreciyle 2.5 kat daha çok hususi data Twitter üstünden silindi.”

Kullananların Twitter’da karşılaştıkları kötüye kullanım durumlarını bildirmek zorunda kalmaması gerektiğine değinilen açıklamada, “Biz öncesinden bizlere raporlanması durumunda kötüye kullanım potansiyeli olan Tweet’leri inceliyorduk. Bu senenin başlarında ise insanların raporlarına güvenmenin yanı sıra kötüye kullanım mevzusunda proaktif bir yaklaşım benimsemeyi önceliğimiz haline getirdik” denildi.

Twitter’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa toplumsal ağ gelecek aylarda şu değişikliklere gidecek:

  •  Kurallarımızı ihlal eden içerikleri; bilhassa hususi detayları, tehditleri ve öteki kötüye kullanma türlerini ‘tweet’leyenleri, kimse tarafınca rapor edilmeden gözden geçirmemize destek olan teknolojimizi geliştirmeye devam edeceğiz.
  •  Twitter’ı kullanan kişilerin raporlama esnasında bilgileri paylaşabilmelerini kolaylaştıracağız, böylelikle bilhassa insanların fizyolojik güvenliğini korumak söz mevzusu olduğunda daha süratli bir halde harekete geçebileceğiz.
  •  Tweet’lerin bağlamı ve uygulaması kurallarımızı anlamada önemlidir, bu yüzden mevzuya açıklık getirmek suretiyle Twitter’a bildirim ekleyeceğiz; mesela bir tweet’in kurallarımızı ihlal etmesine karşın hizmetin içeride kalması kamusal yararlardandır.

Haziran ayından itibaren, kullanıcılara Tweet’lerine gelen yanıtları gizleme seçeneği sunarak konuşmalarını daha iyi denetim edebilmeleri için bir ekip yollar deneyeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı