Samsung’un Sahte Güncelleme Uygulaması 10 Milyon Cihazı Tehlikeye Soktu

Samsung güncellemeleri için yayınlanmış olan fake bir uygulamanın 10 milyondan fazla indirilmiş olması tehlikenin boyutunu gözler önüne serebiliyor. Bunu fark eden siber güvenlik şirketi CSIS Security Group ise benzer aplikasyonlardan sık sık dem vurmaya devam ediyor. Daha önceleri de Google Play Storeüzerinde çok sayıda sahte ve zararlı aplikasyon olduğunu belirtmiştik. Fakat bu kez uygulama içi satın alma özelliğiyle kullanıcılarından ücret dahi toplayan bir uygulamayla karşı karşıyayız.

Şimdiye kadar 10 milyonun üzerinde indirilmiş olan bu uygulamanın tam ismi Samsung için güncellemeler Android Sürümleri” olarak görünüyor. Uygulamanın temel prensibi ise Samsung kullanıcılarına Android ve güvenlik yamalarını seçerek update etme şansı sunmasıdır. Aslında mantık çerçevesinde hiçbir akıllı telefon kullanıcısının böyle bir aplikasyona ihtiyacı yok. Keza artık firmalar otomatik olarak güncellemeleri kullanıcılarına aktarabiliyor. Güvenlik yazılımları wifi eşliğinde otomatik olarak yükleniyor.

Android sürümleri ise cihaza tanımlandığı zaman bildirim ekranında görünüyor ve kullanıcı tercihine göre şekilleniyor. Uygulama ile bunları yükleme gereksinimi olmamasına rağmen 10 milyon kez indirilen Samsung uygulaması yüzünden cihazlar tehlikede olabilir. Öncelikli olarak cihazların uygulama içi satın alma fonksiyonundan ötürü sizi maddi zarara uğratması mümkün. Şimdiye kadar bu aplikasyonu geliştiren Updato ne kadar kazandı bilinemiyor.

Uygulamayı yükleyerek cihazlarına güncelleme dağıtılmadığında bile Oreo, Nougat, Pie, Marshmallow, Kiktat, Lollipop, Jellybean ve IceCream Android sürümlerini yükleyebileceği vurgulanıyor. Yine ücret karşılığında sim kilidi, ekran görüntüleri için özel wallpaperlar, özel widget eklentileri sunuluyor.

Uygulama ekranına bakıldığı zaman Samsung ve Google ile bir iş ortaklığı olmadığını açıkça kullanıcılarına sunan bir uygulamadan söz ediyoruz. Fakat buna rağmen 10 milyon indirme ve 86.815 geri bildirim aldığını görebilirsiniz. Ayrıca aldığı geri bildirimle birlikte dört yıldız ile popüler bir yazılım görünümüne bürünmüş oluyor.

Uzmanların ilk tavsiyesi eğer bu aplikasyon cihazınızda yüklüyse hemen kaldırmanız ve çeşitli uygulamalarla malware ve adwaretaraması yapmanız yönünde. Böylece ardında bırakacağı çeşitli zararlı içerikleri temizleme şansı elde edebilirsiniz. Çok fazla cihaza indirildiği için yakın zamanda Google tarafından uygulamaya yönelik bir yaptırım gelmesi bekleniyor. Fakat ortalama 2 günlük süreçte henüz aplikasyon kaldırılmadı veya bir erişim sınırlaması gelmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı