Kapat
Samsungdan 115 milyar dolarlık yatırım - Samsung'dan 115 milyar dolarlık yatırım
Haber 9 0

Samsung’dan 115 milyar dolarlık yatırım

Gelişmiş yarı iletken ve elektronik üreticisi devi Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre, büyük ölçekli entegrasyon (Samsung System LSI) ve 2005 yılında kurulan, 2017 yılında bağımsız bir işletme olarak yoluna devam eden Samsung Foundry adıyla bilinen büyük ölçekli çip üretim fabrikasına, 2030 yılına kadar toplamda 115 milyar dolarlık yapacağını açıkladı.

Yapılacak yatırım ile birlikte, 2030 yılına kadar yarı iletken bellek materyalleri ve mantık çiplerinde Dünya lideri olmak hedefleniyor. Aynı zamanda bu yatırım ile birlikte Araştırma ve Geliştirme alanlarında toplamda 15.000 kişilik bir istihdam açılması söz konusu. Yapılacak bu yatırım %60’lık kısmı araştırma geliştirme için ayrılırken, geri kalan kısmı tamamen üretime aktarılacak. Yıllık ortalama 11 milyar dolar aktarılacak olan bu yatırım ile, önümüzdeki 10 senelik süreçte Samsung tarafından geliştirilen çip ve belleklerin daha farklı modellerini görebileceğiz.

Aynı zamanda bu yatırım ile birlikte, akıllı çip üretiminde geliştirilmesini hedefleyen Samsung, yapay zeka platformunda da adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.

Samsung System LSI

Samsung’un akıllı telefonlar, tüketici elektroniği ve diğer elektronik ürünler için üretim yaptığı mikroçip fabrikası. Tüketiciler tarafından görünmeyen kısımda yer alan bu üretimler, hemen hemen tüm elektronik ürünlerin içerisinde yer alıyor.

Samsung Foundry

2005 yılında kurulan, 2017 yılında bağımsız bir işletme olarak yoluna devam eden Samsung Foundry adıyla bilinen büyük ölçekli çip üretim fabrikası. Mikroçip tasarımlarıyla ve üretimleriyle market liderlerinden birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir