Samsung Smart TV Codec Sorunu

Samsung Smart TV Codec Sorunu

Akıllı televizyonlarda artık USB bellek veya taşınabilir sabit disk yardımıyla her türlü filmi izlemek mümkün. Bu durum Samsung Smart TV’ler için de geçerliyken, yine de bazı kullanıcılar hatalarla karşı karşıya geliyorlar. En yaygın olanı da ‘Filmlerdeki desteklenmeyen codec sorunu’ olarak karşımıza çıkan ve Samsung Smart TV’lerde görülen hata. Peki Samsung TV’lerdeki codec sorunu nasıl çözülür?

Samsung’un resmi sitesine baktığımızda MKV formatı da dahil olmak üzere hemen hemen her türlü video destekleniyor olarak gözüküyor. Bu da bir gerçek ve Samsung TV’lerde filmlerin yüzde 90’lık kısmı sorunsuz biçimde oynatılıyor. Buna rağmen bazı filmlerde sorunlar çıkıyor ve cihaza harici yazılımlar yüklense de sorun çözülmüyor çünkü Samsung TV’lerde codecler sadece anakart üzerinden çalışıyor. Desteklenmeyen codecleri çözmek içinse birkaç çözüm önerimiz var.

Neden MKV dosyaları Samsung Smart TV’de bazen açılmıyor?

Sanılanın aksine MKV bir video formatı değil, sıkıştırma formatı. Yani MKV filmlerde farklı ses ve görüntü kodlamaları kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse, DTS ses formatına sahip MKV dosyaları mevcut ve Samsung Smart TV’lerin de DTS ile arası hiç iyi değil. Bunun için de DTS sesleri MP4 veya AC3’e çevirmek gerekiyor.

Burada ilk çözüm olarak akla çoğu kişinin bilgisayarında hali hazırda yüklü olan VLC player geliyor. VLC Player’ın kendi içinde ses ve video convert edebilme özelliği mevcut. Programı açıp CTRL + R tuşlarına basarak seçtiğiniz video dosyasının hem sesini, hem görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Ortalama 2-3 GB’lık bir filmin çeviri işlemi yaklaşık 10 dakika sürecektir ve muhtemelen DTS sesi değiştirdiğinizde film sorunsuz olarak açılacaktır.

Buna rağmen bazen bu metod tüm Samsung TV’Lerde işe yaramıyor. İkinci bir uygulama olarak da iFastime Video Converter Ultimate programını kullanabilirsiniz. Bu program yardımıyla her çeşit ses ve görüntü dosyasını değiştirebilir, dosyalara belli parametreler koyabilir, üzerinde değişiklik yapabilir ve hatta doğrudan altyazı ekleyebilirsiniz. Üstelik programın Samsung TV’lerle uyumluluk profili de var ve bu şekilde sorunu ortadan kaldırıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, Samsung Smart TV’lerde MKV ve benzeri dosya formatlarını açamamızın tek nedeni codec uyumsuzluğu. Bunun için de belirttiğimiz programları veya kendi tercihiniz olan converter programları kullanmanız gerekli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı