Oyuncu bilgisayarı toplarken işlemci seçimine dikkat edin!

Oyuncu bilgisayarı toplarken işlemci seçimi önemlimidir? İşlemcinin oyunlarda etkisi varmı? Bu yazımızda tüm bu soruların yanıtlarını hep birlikte bulmaya çalışacağız.

Oyuncu bilgisayarı

Oyuncu bilgisayarı denilince akla ilk gelen şey sanıyoruz ki yüksek meblağ’lar. Maddiyat bir kenara, yüksek ekran çözünürlüğü ile birlikte düşük gecikme süreleri, bunun yanında yüksek tepkime süreleri sunan monitörler, sonunda Ti harflerini görmeyi umduğumuz ekran kartları, K harfiyle başlayıp HQ harfleriyle devam eden işlemciler derken liste uzuyor. Bu yazımızda İşlemcileri ele alıyor olacağız.

İşlemci seçimi, işlemci oyun için önemlimidir?

Intel mi AMD’mi tartışması, yüzyıllardır devam eden bir efsaneye dönüşmüş durumda. Bu konuda bizde sizlere yardımcı olamayacağız maalesef, bilmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz elbette. Ancak şunu hemen söyleyelim; AMD Ryzen serisi ile çok ciddi işler başardı…

Öncelikle genel inanış işlemci’nin oyunlarda çok etkisinin olmadığı yönünde. Bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü işlemci bilgisayarınızın kalbidir, beynidir, en önemli organıdır. İşlemcinin kullanım oranı oynayacağınız oyun tipine, oyunun motoruna, monitörünüzün büyüklüğüne, ekran kartınızın modeline bağlı olarak değişir. Özellikle çok fazla detay içeren strateji oyunlarında işlemci kullanım oranıyla, az detay içeren fps oyunlarındaki işlemci kullanım oranı bir değildir. Aynı şekilde 21″ monitörün görüntüyü yansıtırken kullanacağı işlemci oranıyla, 32″ monitörün ki bir değildir. İşlemci, bilgisayarınızın genel kullanımını etkileyeceği gibi, oyunlarınızın genel performansını da etkileyecektir.

İşlemcinin oyunlardaki rolü?

İşlemcimiz, pre-rendering frames yani ekran kartımızın işleyeceği görüntü karelerinin ön hazırlığını yapmak dışında, oyunlarda oldukça fazla görünmeyen işlemleri yerine getirir. Bu işlemlere örnek vermek gerekirse;

  • Oyunun haricinde, bilgisayarın çalışmasını sağlayan binlerce uygulamanın çalışmasını sağlamak, ağ bağlantısının akışını düzenlemek ki oyunlarda ne kadar çok veri alışverişi olduğunu iyi biliyoruz ve çevre birimlerinin kontrolünü gerçekleştirmek (Mouse, Klavye, Monitör vs).
  • Oyun sırasında ise;
    • Yapay zeka kontrolünü sağlamak. Neredeyse tüm oyunlarda çok basit bile olsa bir yapay zeka unsuru yer alır. Bu, oyuniçi NPC diye tabir ettiğimiz Oyuncu olmayan karakterlerin (Non-Player Character) serbestçe dolaşmasını sağlamak, düşmanlarınızın ne taraftan saldıracağının belirlenmesi, sizin zayıf noktalarınız vs gibi unsurlar olabilir. Bu yapay zekanın çalışması gerçek zamanda gerçekleşir ve işlemci üzerinden kontrol edilir.
    • Fizik. Evet bildiğiniz Fizik. Oyun içi fizik motorunun kontrol ettiği tüm aksiyon işlemci tarafından yönetilir. Patlamalar, merminin sekme yönü, bullet-drop kısacası fiziğin olduğu yerde işlemci devreye girer.
    • Zamanlama. Oyunlarda çoğu zaman, zamanlamalar tarafından yönetilen aksiyonlar yer alır. Bu aksiyonlara örnek olarak düşmanların toplu şekilde belirli bir yerden belirli bir yere hareket etmesi olarak düşünülebilir. Tabi ki, bu işlem içinde işlemci kullanılır.

Günümüz işlemcileri minimum 4 çekirdek (Bazı düşük model dizüstü modellerinde 2 çekirdek işlemciler hala mevcut) ile karşımıza çıkıyor ve yanında da fiziksel olmayan sanal çekirdekler yer alıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte fiziksel çekirdekler genellikle sanal çekirdekler ile birleşik çalışıyor. Tüm güncel işlemciler yeterli çekirdek sayısına sahip olduğundan, oyunlar içerisinde çekirdek sayısının pek önemi kalmıyor. Önemli olan işlemcinin GHz veya MHz  türünden işlem hızı.

Darboğaz yaparmı?

İşlemcilerin oyuncu bilgisayarı toplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktası bottleneck dediğimiz yani darboğaz yapmayacak şekilde seçilmesi. Darboğaz’ı en basit şekliyle şöyle açıklayabiliriz. Ekran kartınızı 1 metre genişliğinde su borusu olarak düşünün. İçerisinden sürekli su akıyor (veri akışı). Ekran kartınızdan şiddetle akan bu suyun, belirli şekilde işlenmesi ve ayrışması gerekiyor. Bu işi işlemcimiz gerçekleştiriyor. Bu iş gerçekleştirilirken, eğer işlemcimizden akabilecek su miktarı ekran kartından gelen su miktarından az ise bir süre sonra sular işlemciden akamayacak hale gelecektir. Elbette bu performans kaybı yaşanmasına neden olur. i3 işlemciye sahip bir bilgisayara, 2080 Ti ekran kartı takarsanız, işlemcinizin taşıyabileceği performans kadar ekran kartından performans alabilirsiniz. Dar boğaz olup olmayacağını kontrol etmek için thebottlenecker.com adresinden destek alabilirsiniz.

İşlemcinin oyunlarda etkisi varmı 300x169 - Oyuncu bilgisayarı toplarken işlemci seçimine dikkat edin!

İşlemci karşılaştırmaları ve performans testlerini anlamak

Bir işlemciyi almaya karar vermeden önce mutlaka aynı değerdeki diğer işlemcilerle karşılaştırma testlerine ve benchmark skorlarına bakmayı unutmayın. Çünkü ayırdığınız bütçeye göre daha iyi bir işlemci bulabilme şansınız olabilir. Eğer gözünüzü karartıp bir işlemci modeli belirlediyseniz, diğer bilgisayar donanımlarının seçimini yaparken daha performanslı çalışan donanımları bulabilmek için performans testlerine göz atmanızda fayda var. Bu performans testlerini ve karşılaştırmalarını internetten birçok kaynaktan edinebilirsiniz. Cpubenchmark bunlardan sadece bir tanesi.

İşlemci neslini nasıl seçmeliyim?

Aslında işlemci neslinin seçiminden daha önemli olan platform’un seçiminin doğru yapılması. Bugün DDR4 ve DDR3 platformlarından birinin seçilmesi gerekiyor. Çünkü DDR4 donanımlarıyla DDR3 donanımları birbirinden tamamen farklı. Eğer anakart platformunuz DDR3 ise DDR4 platformunu desteklemediği için DDR4 bellek ve DDR4 destekleyen bir işlemci kullanmazsınız. Aynı şekilde DDR4 platformu ile uyumlu bir anakartınız varsa, DDR3 bellek kullanamazsınız. Bu yüzden tüm parçaların birbiriyle uyumlu olmasına özen göstermekte fayda var.

Sonuç & Değerlendirme

Konuyu özetlemek gerekirse; işlemci seçimini tek başına yapılmaması gereklidir. Yani önce işlemciyi alıp daha sonrasında diğer donanımları işlemciye göre almak, size hem ekstra ücret ödemenize neden olabilir hemde performans kaybı yaratabilir. Bu nedenle, bilgisayar donanımları bir bütün olarak değerlendirmelidir ve tüm parçaların birbiriyle tam uyumlu olduğundan emin olduktan sonra satın alım yapılmalıdır.

Bu yazımızda Oyuncu bilgisayarında işlemcinin önemini ve nasıl seçim yapmanız konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda Ekran kartının oyuncu bilgisayarındaki önemine ilişkin bilgilere yer veriyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı