Oyuncu bilgisayarı toplarken bu hataları yapmayın!

Oyuncu bilgisayarı toplamak kolay iş değil. Dar boğaz yapmayacak, hız aşırtmaya izin verecek, fps düşüşleri yaşatmayacak ve en önemlisi bütçe dostu olacak. Gerçekten zor iş. Peki bu işi nasıl basit bir hale getirebiliriz? İşte bu yazımız tam size göre. Tam bir fiyat performans canavarı oyuncu bilgisayarı toplamak artık hiç zor olmayacak.

Oyuncu bilgisayarı

Oyuncu bilgisayarı denilince akla ilk gelen şey sanıyoruz ki yüksek meblağ’lar. Maddiyat bir kenara, yüksek ekran çözünürlüğü ile birlikte düşük gecikme süreleri, bunun yanında yüksek tepkime süreleri sunan monitörler, sonunda Ti harflerini görmeyi umduğumuz ekran kartları, K harfiyle başlayıp HQ harfleriyle devam eden işlemciler derken liste uzuyor. Oyuncu bilgisayarı dediğin her şeyden önemlisi hızlı olacak, takılmayacak, ünlü aktör ve uzak doğu sanatları ustası Bruce Lee’nin dediği gibi; “- Be water my friend”, su gibi akacak. Peki bu dediklerimiz nasıl mı olacak? Hadi detaylı inceleyelim.

İşlemci seçimi, işlemci oyun için önemlimidir?

Intel mi AMD’mi tartışması, yüzyıllardır devam eden bir efsaneye dönüşmüş durumda. Bu konuda bizde sizlere yardımcı olamayacağız maalesef, bilmeniz gereken bazı noktalara değineceğiz elbette. Ancak şunu hemen söyleyelim; AMD Ryzen serisi ile çok ciddi işler başardı…

Öncelikle genel inanış işlemci’nin oyunlarda çok etkisinin olmadığı yönünde. Bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü işlemci bilgisayarınızın kalbidir, beynidir, en önemli organıdır. İşlemcinin kullanım oranı oynayacağınız oyun tipine, oyunun motoruna, monitörünüzün büyüklüğüne, ekran kartınızın modeline bağlı olarak değişir. Özellikle çok fazla detay içeren strateji oyunlarında işlemci kullanım oranıyla, az detay içeren fps oyunlarındaki işlemci kullanım oranı bir değildir. Aynı şekilde 21″ monitörün görüntüyü yansıtırken kullanacağı işlemci oranıyla, 32″ monitörün ki bir değildir. İşlemci, bilgisayarınızın genel kullanımını etkileyeceği gibi, oyunlarınızın genel performansını da etkileyecektir.

İşlemcinin oyunlardaki rolü?

İşlemcimiz, pre-rendering frames yani ekran kartımızın işleyeceği görüntü karelerinin ön hazırlığını yapmak dışında, oyunlarda oldukça fazla görünmeyen işlemleri yerine getirir. Bu işlemlere örnek vermek gerekirse;

  • Oyunun haricinde, bilgisayarın çalışmasını sağlayan binlerce uygulamanın çalışmasını sağlamak, ağ bağlantısının akışını düzenlemek ki oyunlarda ne kadar çok veri alışverişi olduğunu iyi biliyoruz ve çevre birimlerinin kontrolünü gerçekleştirmek (Mouse, Klavye, Monitör vs).
  • Oyun sırasında ise;
    • Yapay zeka kontrolünü sağlamak. Neredeyse tüm oyunlarda çok basit bile olsa bir yapay zeka unsuru yer alır. Bu, oyuniçi NPC diye tabir ettiğimiz Oyuncu olmayan karakterlerin (Non-Player Character) serbestçe dolaşmasını sağlamak, düşmanlarınızın ne taraftan saldıracağının belirlenmesi, sizin zayıf noktalarınız vs gibi unsurlar olabilir. Bu yapay zekanın çalışması gerçek zamanda gerçekleşir ve işlemci üzerinden kontrol edilir.
    • Fizik. Evet bildiğiniz Fizik. Oyun içi fizik motorunun kontrol ettiği tüm aksiyon işlemci tarafından yönetilir. Patlamalar, merminin sekme yönü, bullet-drop kısacası fiziğin olduğu yerde işlemci devreye girer.
    • Zamanlama. Oyunlarda çoğu zaman, zamanlamalar tarafından yönetilen aksiyonlar yer alır. Bu aksiyonlara örnek olarak düşmanların toplu şekilde belirli bir yerden belirli bir yere hareket etmesi olarak düşünülebilir. Tabi ki, bu işlem içinde işlemci kullanılır.

Günümüz işlemcileri minimum 4 çekirdek ile karşımıza çıkıyor ve yanında da fiziksel olmayan sanal çekirdekler yer alıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte fiziksel çekirdekler genellikle sanal çekirdekler ile birleşik çalışıyor. Tüm güncel işlemciler yeterli çekirdek sayısına sahip olduğundan, oyunlar içerisinde çekirdek sayısının pek önemi kalmıyor. Önemli olan işlemcinin GHz veya Mhz  türünden işlem hızı.

İşlemcilerin oyuncu bilgisayarı toplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktası bottleneck dediğimiz yani darboğaz yapmayacak şekilde seçilmesi. Darboğaz’ı en basit şekliyle şöyle açıklayabiliriz. Ekran kartınızı 1 metre genişliğinde su borusu olarak düşünün. İçerisinden sürekli su akıyor (veri akışı). Ekran kartınızdan şiddetle akan bu suyun, belirli şekilde işlenmesi ve ayrışması gerekiyor. Bu işi işlemcimiz gerçekleştiriyor. Bu iş gerçekleştirilirken, eğer işlemcimizden akabilecek su miktarı ekran kartından gelen su miktarından az ise bir süre sonra sular işlemciden akamayacak hale gelecektir. Elbette bu performans kaybı yaşanmasına neden olur. i3 işlemciye sahip bir bilgisayara, 2080 Ti ekran kartı takarsanız, işlemcinizin taşıyabileceği performans kadar ekran kartından performans alabilirsiniz. Dar boğaz olup olmayacağını kontrol etmek için thebottlenecker.com adresinden destek alabilirsiniz.

Oyuncu bilgisayarında ekran kartının seçimi

Toplamak istediğiniz bilgisayar oyuncu bilgisayarı olduğu zaman dikkat edilmesi gereken bir diğer bileşende kuşkusuz ekran kartı. Çok para vererek en iyisinin alınabileceği düşüncesi çoğu zaman hatalı seçimlere neden olabilir. Doğru seçim için araştırma yapmak, test sonuçlarını iyi değerlendirmek önemlidir. Sizlere bu işin hilesini anlatacağız. Biraz daha yaklaşın. En sık sorulan sorunun detaylı cevabını veriyoruz sizlere.

Malum sorumuz: “- Aynı ekran kartı modellerinin neden üreticilere göre fiyat farkları mevcut?” (Sorulmak istenen soru, neden piyasada 1050Ti ekran kartının çok farklı fiyatları var.) Bu soru çoğumuzun aklından geçmiştir. Aslında bu işin temelini bilmek sizlere birçok kapının anahtarını verecektir.

Bugün Dünya üzerinde ekran kartı mimarisi üretebilen, yani ekran kartını oluşturabilen iki farklı marka vardır. Bu markalar elbette Nvidia ve AMD. Bu markalar ürettikleri mimarileri diğer farklı üreticilere satar. Yani bizler piyasada Asus, MSI, Gigabyte, Zotac gibi markaların ekran kartlarını bulabiliriz. Aslında Nvidia’nın ve AMD’nin kendi markaları altında üretimleri vardır ancak ülkemizde Nvidia’nın direkt satışı yoktur (Nvidia markası olarak Quadro, Jetson ekran kartları gibi spesifik alanlar için kullanılan ürünler mevcuttur). Yurt dışında Nvidia çatısı altında satılan ekran kartları görebilirsiniz. AMD ürünlerini Radeon çatısı altında bulabilmek mümkündür. Yani aslında satın aldığımız farklı markaların aynı model ekran kartları aynı grafik işlemcisini kullanır. İşte tam burada fiyat farklılıkları ortaya çıkıyor. Üreticiler, mimari üreticisinden grafik işlemcisini aldıktan sonra, kendi üretim yöntemleri ile üretim yapar. Kimi üretici kullandığı transistörleri, bileşenleri daha dayanıklı malzemeden üretir, kimi üretici bu malzemelerin kalitesine önem vermez. Kimi üretici satış sonrasında 3 yıl garanti verir, kimi üreticinin servisi yoktur. Kimi üretici özel bios tasarımlarıyla grafik performansını maksimize ederken, kimi üretici default bios kullanır ve standart performans alır. Bunlar gibi örnekler çoğaltılabilir. İşin özeti tüm üreticiler aynı mikroçipi alır, kendi araştırma/geliştirme tekniklerini ekler, kendi özel biosunu ekler, kendi üretim standartlarını ekler, çift fan ekler/tek fan ekler veya hiç fan eklemez ve nihai kullanıcıya satar. Serbest piyasa koşulları geçerli olduğundan, bir taban ve tavan fiyat olmayan markette herkes istediği fiyattan satışa sunabilir.

Peki bu bilginin ekran kartını seçerken bize ne gibi bir faydası olacak dediğinizi duyar gibiyiz. Bu bilgi sizin işinize şurada yarayacak. Bütçenize göre almaya karar verdiğiniz ekran kartını belirlediniz. Bu ekran kartını biz örnek olarak 1050Ti diyelim (Nvidia aşkımız yok ancak çok tutulan bir kart olduğu için seçtik).

Gelin 1050Ti’nin farklı üreticilerdeki benchmark skorlarına bir bakalım. (Aşağıdaki tablo kullanıcı benchmarkları üzerinden oluşturulmuştur. Farklı konfigürasyonlar kullanışmış olup 3D DX9 testleri uygulanmıştır.

MarkaIşıklandırmaYansımaParallaxOrtalama fps
Gigabyte14988147128
MSI14286.8130120
PNY14191.9135123
ASUS14788.1132122

Tablo’ya bakıldığında ekran kartları arasında çok ciddi farklar olmadığını görebilirsiniz. Yukarıda açıkladığımız bilgiler ışığında ekran kartınızın seçimini detaylandırmak sizlerin elinde. Benchmark test sonuçlarını inceledikten sonra, üreticilerin servis sonrası verdiği destekleri ve ek hizmetleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı