Orta öğretimde devamsızlık sınırı ne kaç gündür?

Yeni gelen yönetmelikle artık lise öğrencilerinin özürsüz devamsızlık sınırı 20 günden 10 güne indirildi. Yani geçen sene 20 gün devamsızlık hakkı olan öğrencilerin bu sene bu hak 10 güne düşürüldü. Eğer öğrenci 10 gün özürsüz devamsızlığını doldurursa sınav notlarına bakılmaksızın otomatik olarak sınıfta tekrarı yapmak zorunda kalacaktır.

Eğer öğrenci hastaysa, en yakın sağlık kuruluşundan istirahat raporu alarak o gün okula gitmeyebilir ve bu raporla devamsızlık özürlü devamsızlığa kaydırılır. Özürlü devamsızlık sınırı ise 45 gündür. Eğer özürlü+özürsüz devamsızlıklarınız 5 günü aşarsa evinize bir uyarı belgesi gönderilir. Bu belgeyi anne ya da baba imzalayarak okula teslim edilmesi gerekir. İkinci uyarı ise özürlü+özürsüz toplamı 7.5 gün olunca gönderilir. Bu son uyarıdır. Bundan sonrası riskli duruma girmektedir. Bu yüzden eğer okula gidemeyecek bir öğrenci mutlaka rapor almalıdır. Raporların öğrencilerin suistimali üzerine verilmesi yeniden programlandı. Artık öğrencilere değil de velilere rapor verilmekte. Bu önlem ile Sağlık bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı raporun gereksiz yere kullanılmasının önüne geçmek istiyor.

Bir uyarı daha yapalım siz öğrenci arkadaşlarımıza. Eğer okula ilk dersin ilk 10 dakikası hariç geç olarak girilirse Geç kağıdı alınamaz, alınsada devamsızlık silinmez. Bu yüzden derslere zamanında girip çıkmaya dikkat edilmelidir. Bazı okullarda veli izni ile devamsızlık silinebilmekte. Eğer böyle bir durum varsa, velinin bir kağıdı imzalaması ile devamsızlık aşağı çekilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı