Optik Zoom vs Dijital Zoom – Akıllı Telefon Seçerken Kamera Hakkında Her Şey!

En iyi kameraya sahip akıllı telefonlardenildiğinde onlarca farklı model sayabilmeye başladık. Fakat halen daha optik zoom veya dijital zoom arasındaki ayrım hakkında pek fikir sahibi değiliz. Hangisi daha iyidir veya en iyi fotoğrafı hangisiyle çekmek mümkündür soruları merak uyandırıyor. Yine en kaliteli yakınlaştırma için optik zoom şart mıdır diyenlerin sayısı azımsanacak seviyede değil.

Huawei, Samsung ve Apple arasında süren kamera savaşlarına OPPO, OnePlus ve Xiaomigibi devlerin katıldığı günümüzde daha da iyi fotoğraflar çekmek kolaylaştı.

Optik Zoom Nedir?

Optik Zoom temel anlamda profesyonel fotoğraf makinelerinde gördüğümüz lens sisteminin telefon boyutuna indirilmiş halidir. Yani bir dizi mercek ve sensör ile fiziksel şartlarda bir yakınlaştırma yapılmasını sağlar. 5x optik zoomdenildiği zaman her yakınlaştırma boyutu için ayrı mercekler büyüteç görevi görür. Bu işlem fiziki olarak yapıldığı için net bir yakınlaştırma mümkün olabilir.

Dijital Zoom Nedir?

Mercek veya sensör aynı kalsa bile yazılımsal olarak fotoğrafını çektiğimiz o sahnenin daha yakından görüntüsüne ulaşırız. Bu yazılımsal bir işlemle gerçekleşeceği için optik zoom ile kıyaslandığında görüntü kalitesinden ödün verilebilir. Haliyle daha kaliteli kameraya sahip telefon modelleri arıyorsanız bu ayrımı iyi yapmak zorundasınız.

Tabi ki dijital zoom ile etkili sonuçlar alınıp müthiş fotoğraflar çekilebilir. Bunun için teknolojinin adım adım ilerlediği şu günlerde biraz daha beklemek gerekebilir. Zira günümüz koşullarında Hybrid Zoom denilen hem Optik hem de Dijital zoom içeren cihazlar ortaya çıkmaya başladı.

İyi Kamerası Olan Telefon Alırken Hangisi Tercih Edilmelidir?

Şu sıralar kamerası en iyi telefon olarak bir kıstas yapmak oldukça zor. Fakat en iyi zoomyapan telefon denildiği zaman iki önemli rakip öne çıkıyor.

Huawei P30 Pro
OPPO Reno

Özellikle Huawei ile Leica iş birliğiyle üretilen ve 50X Zoom yapabilen cihazın açık ara önde olduğunu söylemeliyiz. Fakat bu dijital zoom ile harikalar yaratan Google Pixel 3 modelini kötü bir kamera ile özdeşleştirmez. Hatta geleceğe yönelik bir adım atacaksanız Hybrid Zoombilhassa AI yani yapay zeka ile birleştiğinde çok harika işler çıkarabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı