Kapat
yazı tahtası - Öğretmenlerin Söylediği 5 Klişe Söz
Haber 5 0

Öğretmenlerin Söylediği 5 Klişe Söz

Eli öpülesi, can verilesi değere sahiptir onlar. Evet onlar – öğretmenler – hakim olacak bu dünyaya. Yetiştirdikleri sağlam zihinler taşıyacak ellerinde kutsal bayrağı ve nesilden nesle aktarılacak bu bayrak temsil edecek ülkemizi. Kanayan her yaraya merhem, uzanan her ele derman olmaya gelen öğretmenlerimize ne kadar çok şey borçluyuz aslında. Düşününce aklımızda uzayıp giden listeler oluşur öyle değil mi? Size geleceği kazandıran bir emektar. Yapabileceğinizin en iyisini yapmanız konusunda yol gösteren bir rehber. Kısacası ellerinde sizin geleceğinizi taşıyan bir kahramandır.

Öğretmenler yeni nesillerin eseridir. Çok öğretmen tanıdık belki unuttuk belki de hatırlıyoruz fakat her öğretmenimizde ortak olan ve hiç değişmeyen klişeleşmiş “öğretmen sözleri” vardır.

Zeki Ama Çalışmıyor
Neye Gülüyorsunuz Söyleyin Bizde Gülelim
Kendini de evde unutsaydın.
Çay, kahve ister misiniz?
Konuşmak isteyen varsa dışarı çıksın.

Hepimiz bu klişelere dalga geçtik, eğlendik, hoyratça güldük. Öğretmenin ağzından bu cümleleri işittiğimizde kıkır kıkır kıkırdadık. Sandık ki bunlar ezberlenmiş, içi boş, laf olsun diye söylenmiş sözler. Yine sizin iyiliğiniz söylenen bu sözler onların kızgın hallerinden alıntıdır. Ama bu halleriyle bile aslında ne kadar da düşünceliler. Bu cümlelerin her biri bir amaca hizmet ediyor, hepsinin öğrencilere kazandırmayı güttüğü bir amaç var. Size klişe gelen bu sözler ile birçoğunuz yola girdi, insan oldu, iş güç buldu kendine. Ama farkında değilsiniz değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir