Mercan Kayalıkları küresel ısınma kurbanı oluyor

Küresel ısınma dünya üzerindeki etkilerini günden güne daha da arttırarak sürdürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre dünyada bulunan mercan kayalıkların bir çoğu 2045 yılını göremeyecek, kalan kısım ise 2100 yılını göremeden bitecek.

Küresel ısınma dünya üzerindeki etkilerini günden güne daha da arttırarak sürdürüyor. Yapılan bir araştırmaya göre dünyada bulunan mercan kayalıkların bir çoğu 2045 yılını göremeyecek, kalan kısım ise 2100 yılını göremeden bitecek. Yani 2100 yılında mercan kayalıklarını görmek isteyen biri dünyanın birkaç yerinde belki olacak mercan kayalıklarına gitmek zorunda kalacak. Belki de 2100 yılında mercan kayalıkları tarih olacak ve nesli tükenecek.

Mercan kayalıkların yok olmasının nedeni ise ısınan hava nedeniyle okyanuslarda artan su sıcaklığı ve daha fazla asit üretiminin meydana gelmesi. Bu da mercan kayalıklarını direk etkiliyor. Bu kayalıklar kendileriyle birlikte büyük bir habitat da barındırıyor. Gitgide beyazlaşan mercan kayalıklarındaki bu renk değişikliğinin yok olmanın öncü belirtileri olduğu belirtiliyor.

Milyonlarca küçük mercanı bir araya getiren ve tam bir görsel şölen oluşturan mercan kayalıklarının algleri de yanında barındırdığı biliniyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bunca güzelliği bir arada barındıran mercan kayalıklarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve 2100 yılında bu kayalıkların görülemeyeceği yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Okyanus Bilimleri Konferası’nda mercan kayalıklarıyla ilgili araştırmanın sonuçları yayınlandı. Bu araştırmaya göre mercan kayalıklarının 80 yıllık ömrü kaldı. Mercan kayalıklarının bulunduğu habitatlarda simbiyotik algler denilen yapılan daha fazla asit salgılamaya başladı küresel ısınmanın etkisiyle. Bu da suyun asidik oranın artmasına ve mercan kayalıklarının zarar görmesine neden oluyor.

Araştırmayı yöneten ekip adına açıklama yapan Renee Setter, meselenin sahilleri temizlemek yada denizlerdeki kirliliği önlemeye yönelik adımlardan çok daha öte bir şey olduğunu bunun için iklim değişikliğinin engellenmesiyle olabileceğini söyledi.

Mercan kayalıklarının oluşumuyla ilgili de bilgi verilen araştırmada suyun derin olmayan kısımlarında ulaşan mercan iskeletlerinin mercan kayalıklarını meydana getirdiğini, bunun oluşması içinde milyonlerca mercan polipinin bir araya gelmesi gerektiğini, derinlik olarak 45 metreyi aşmayan bir derinlikte ve 21 derece ve üzerindeki sularda yaşaması gerektiği açıklandı.

Araştırma sonuçlarının dünyadaki otoriter dergilerde yayınlanması bekleniyor. Bununla ilgili nasıl bir önlem alınabileceği ve küresel ısınmanın durdurulması için devletlerin nasıl bir adım atacağı sorusu da cevabını arayan önemli bir soru olarak duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı