Lens Nasıl Yapılır?

Görme bozukluğu olan insanlar, gözlük kullanmak zorundadır. Aksi takdirde bozuk olan göz dereceleri daha yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Görme problemi olan ancak gözlük kullanmak istemeyen insanların yardımına ise lensler koşmaktadır. İlk başta gözün içerisine yabancı cisim yerleştirmek ürkütücü gibi görünse dahi, belirli bir süre sonra lens kullanımının oldukça pratik olduğu anlaşılmaktadır.

Küçük ve plastiği andıran yapıda olan lenslerin, görme bozukluğuna çözüm olması ilgi çekici bir konudur. Gözlüklerin işlevini yerine getirebilen bu küçük parçaların tarihi bir asırlık hikayeyi kapsamaktadır.

Şekil Verilen Lensler Testten Geçer

Lensler ilk olarak yuvarlak hap kapsülü şeklinde hazırlanmaktadır. Bundan sonraki süreci, elde edilen kalıbın işlenmesi takip etmektedir. Elde edilen kalıbın iç kısmına yani göze oturacak kısmına kavis verilmektedir. Korneaya dokunan iç kısım en ufak pürüz olmaksızın şekillendirilerek, cilalanmaktadır.

Lensin iç kısmının yapımı tamamlandıktan sonra, göz kapaklarına değecek olan dış kısmı şekillendirilmektedir. Göz bebeği şekli verilen bal mumuna oturtulan lensin, dış yüzeyi şekillendirilerek, cilaya alınmaktadır. Şeklini alan lensler 24 saat boyunca tuz çözelti içinde bekletilmektedir. Sıvıya doyan lensler, istenilen ölçülere ulaşmaktadır. Son olarak testten geçirilen lensler temizlenerek kullanıma hazır hale getirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı