Kapat
instagram hesap kapatma - Kalıcı olarak Instagram Hesap Silme
Haber 2 0

Kalıcı olarak Instagram Hesap Silme

Birçok gencin kullandığı sosyal medya, insanların bilgilenmesi için bir kaynaktır. Bu kaynağı her ne kadar bilgilenmek için kullananlar olsa da, kötü amaçla kullananların sayısı azımsanacak gibi değildir. İnsanlar kullandığı sosyal medya hesaplarında küfür, argo, saygısızlık gibi eylemlere maruz kalırsa, engellerler veya rapor ederler. Bu olay tekrarlanırsa sosyal medya hesapları geçici olarak kapatılır. Bu durum böyle devam ederse hesapları süresiz olarak silinir. Türkiye’de kullanılan çoğu sosyal medya hesaplarında durum böyledir. İnstagram, Twitter, Facebook gibi platformlarda da durum böyledir. Mesela bir kimse küfür eder veya birini rahatsız ederse bu mecralarda, raporlanabilir. Bu rahatsız edilen kişinin hoşgörüsüne bağlıdır.

İnstagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Kitle iletişim araçlarını gelişmesiyle iletişim bir hayli kolaylaştı. İnsanlar binlerce kilometre ilerde ki tanıdıklarıyla sohbet edebiliyor. Bu durum yeni yeni yeşermesine rağmen dünyada beş milyar kişi tarafından kullanılıyor. Eğer kullanıcı kendi isteği ile hesabını silmek isterse, ayarlar kısmından yönergeleri izlemesi yeterlidir. İletişim araçları geliştikçe dünya küçülüyor. Sosyal medya ülkeler arası bir bağdır. Bu bağlar olmazsa milletler birbirinden habersiz olur. Dolayısıyla bilgi sahibi olmakta güçleşir. Bir kişi hakkında bilgi edinmek artık çok kolay. Bütün sosyal medya kullanıcıları, ne kadar tehlikeli olduklarını bilmeden bilgilerin bu mecralarda paylaşıyor. Daha sonra dolandırıcılar veya kötü amaçlı kişiler tarafından bilgileri çalınıyor. Bu bilgileri sosyal medyada paylaşmamak gerekir.

Sosyal Medya Ne Kadar Tehlikeli?

2017-2018 yılı içerisinde dolandırıcılıkların %73’ü internet üzerinden gerçekleştirildi. Buna vurgu yapan milli güvenlik bakanı bu platformlarda özel bilgilerin paylaşılmamasını temenni etti. Paylaşıldığı takdirde sosyal medya hesaplarının silinmesi gerektiğini açıkladı. İnsanlar sosyal medyada yaptıkları işlerin sorumluluklarını almalıdır. Bu olaylar yaşandıktan sonra harekete geçen bakanlık siber polis timleri oluşturmaya başladı. Bu timlerin kurulmasına rağmen ülkedeki vatandaşlar bu kuruluşlara müracaat etmemektedir. İnsanlar bu konularda bilinçlendirilmelidir. Sosyal medya tehlikeli olmaya başlayınca internet üzerinde bu mecraların kapatılmasına yönelik kampanyalar düzenlendi. Fakat bu kampanyalar pek işe yaramadı. Bazı insanlar bu yolu her ne kadar bilinçlenmek için yapsa da bazıları İnstagram hesaplarından insanları rahatsız ediyorlar. Buda akıllara nasıl İnstagram hesabı silinir sorusunu akıllara getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir