DOLAR 8,113
EURO 9,7088
ALTIN 455,687
BIST 1378,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Kaizen Nedir? Kaizen Tekniği Örnekleri

Kaizen Nedir? Kaizen Tekniği Örnekleri
20.03.2021
102
A+
A-

Kaizen, daha önemli büyümeyle sonuçlanabilecek sürekli küçük pozitif değişikliklere dayanan bir organizasyonda sürekli iyileştirmeyi teşvik eden bir yaklaşımdır. Kaizen, bir kültürü metodolojiden ziyade, yalın süreç iyileştirmelerinin bir parçası olarak organizasyon üyeleri arasındaki iletişim ve işbirliğine dayanmaktadır. Hukuk dahil pek çok mesleki alanda uygulanabilen bir yaşam biçimidir.

Robert Maurer, kaizen nedir sorusunu; tek bir adımla başlayan bin millik bir yolculuk olarak tanımlamıştır. Değişim, “büyük hamleler” yerine yinelemeli bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca, tek bir iş sürecine yönelik planlanmış, süper odaklı bir dikkat dönemi fikrine atıfta bulunan Kaizen etkinliği olarak da bilinir.

Kaizen’in kökenleri II.Dünya Savaşı’na dayanmaktadır. Kaizen tekniği hikayesi Amerika’da başlıyor ve Japonya’ya doğru gidiyor. Tekniğin anlaşılması kolay ve uygulaması zor değildir. “İyilik için değişim” kelimesinin ardındaki geniş kavram nedeniyle Kaizen’in kökenleri II.Dünya Savaşı’na dayanmaktadır. Kaizen tekniği hikayesi Amerika’da başlıyor ve Japonya’ya doğru gidiyor. Tekniğin anlaşılması kolay ve uygulaması zor değildir. Kaizen tekniği, uygulamanın birçok yolu vardır.

Kaizen Tekniği Yolları

Kaynakların Kullanımı

Kaynakların kullanımında Kaizen nedir sorusuna cevap olarak; artan ve sürekli iyileştirme sağlamak için mevcut kaynakları kullanarak ürünleri iyileştirmeye odaklanır. Kaizen, iyileştirmeler elde etmek için büyük değişikliklere veya yatırımlara güvenmek yerine küçük değişiklikler yapmaya yönelmektir.

Artan Verimlilik

Söz konusu artan verimlilik olduğunda Kaizen nedir sorusuna cevap olarak; metodolojisinin merkezinde, iyi planlanmış bir çalışma alanı sağlamanın, hareket veya operasyonlarda gereksiz israfı ortadan kaldırmanın ve tüm çalışanlar için uygun eğitimi vermenin önemi vardır.

 Çalışan Memnuniyeti

Çalışan Memnuniyeti açısından Kaizen nedir sorusuna cevap olarak; yeni fikirlerin teşvik edildiği bir ekip çalışması ve değişim atmosferi yaratmakla ilgilidir. Ekip üyelerinden süreçleri incelemeleri ve iyileştirme için önerilerde bulunmaları istenir.

 Kaizen Tekniğinde Hedef

Nihai hedef sürekli bir iyileştirme durumuna ulaşmak olsa da, oraya ulaşmak için biraz çalışmak gerekir. Kaizen tekniği, ekibiniz bir süreçteki çeşitli adımları iyileştirmenin küçük yollarını bulmak için mevcut durumu tartışabilir. Mevcut süreç haritalandırılır, parçalara ayrılır ve yeniden yapılandırılır. Daha iyi bir süreç için yeniden birleştirilir. Anlamadığınız hiçbir süreci iyileştiremeyeceğinizi kabul etmek önemlidir. Bu bağlamda;

 • Süreçteki her adım neden gerçekleştiriliyor?
 • Hangi iş yapılıyor? / Hangi değer katılıyor?
 • Şu anda iş nerede yapılıyor / Nerede yapılmalı?
 • Her adım ne zaman tamamlanıyor / Ne zaman tamamlanmalı?
 • İşi kim yapıyor / İşi kim yapmalı?
 • İş nasıl yapılıyor / Nasıl yapılmalı?
 • Her adım ne sıklıkla gerçekleştiriliyor / Ne sıklıkla yapılması gerekiyor? gibi sorulara cevap bulunmalıdır.

 Kaizen Yaklaşımının Faydaları

Konfor alanınızdan çıkmaktan korkmayın. Kaizen yaklaşımı sizin için ideal bir çözümdür. Bu amaçla;

 • Minimum çabayla yeni alışkanlıklar yakalayın,
 • Bir hedefi, ulaşılması daha kolay alt hedeflere bölerek iş akışlarını ve görev yönetimini basitleştirin,
 • Hem kendinizdeki hem de çalışanlarınızın üzerindeki stresi azaltın,
 • Aksaklıkları kabul edin,
 • Alt hedefler kadar başarılarla dolu bir yol ile ilerleme daha nettir; kabullenin,
 • Maliyet ve zaman dilimleri tahminlerini iyileştirin,
 • Aşırı iddialı ve güncelliğini yitirmiş tahminler nedeniyle risk faktörlerini ortadan kaldırın,
 • Çalışanlara iş istasyonlarında değer verin ve onları motive etmenin yollarını bulun.

 Kaizen Yaklaşımının Çalışanlar Üzerinde Uygulanması

Kaizen tekniği söz konusu olduğunda belirlenen adımlar hem sizin hem de çalışanlarınızın işe bakışını değiştirir, sevdirir ve heveslendirir;

 • Çalışanlarınıza fırsat verin,
 • Çalışanlarınıza danışarak yeni fikirleri keşfedin,
 • Çalışanlarınıza gerekli imkanları sunun,
 • Çalışanlarınız arasında etkili görev dağılımları yapın,
 • Çalışanlarınızın verdiği emeğin karşılığını tam manasıyla verin,

 Günlük Kaizen

Günlük Kaizen tekniği, ekibin günlük veya haftalık olabilen düzenli olarak toplanmasını gerektirir. Ekip, son toplantıdan bu yana karşılaşılan sorunlar için olası çözümlerin yanı sıra iyileştirme önerilerini tartışmalıdır. Ekipteki herkes toplantıya katılmalı ve girdi sağlamalıdır. Özel bir toplantı yapmayı veya tartışmayı düzenli olarak gerçekleşen bir toplantıya dahil etmeyi seçebilirsiniz. Mümkünse toplantıyı sürecin gerçekleştiği yerde yapın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.