Kablosuz internet hırsızlığına çözüm önerileri

Wifi bağlantınızı gizlice birileriyle paylaşıyor olabilirsiniz. Kablosuz bağlantınızın güvenliği için çözüm önerileri burada

Gelişen teknoloji ile artık internet sık ve etkin olarak kullanılan bir mecra haline gelmiştir. İnternetin birçok olumlu yanı mevcuttur. Ancak pek çok olumlu yanı olmasına rağmen tehlikeli boyutları da mevcuttur. Kişisel güvenliğin sağlanması noktasında birçok zafiyet durumları ortaya çıkmaktadır. İnternetin güvenliğini sağlayabilmek için bazı adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlar güvenlik açıklarını minimuma indirecektir.

1. Ağı Şifreleme  

Ağa şifre koymak sahip olunan kablosuz internetin güvenliği için ilk basamak olarak görülebilir. İnternetin şifresiz olması ağın çekim alanına giren kişiler tarafından rahatlıkla kullanılmasına sebep olur. Bu kullanım bazı güvenlik sorunlarını beraberinde getirir. Aynı ağa bağlı cihazlar birbirlerine erişim sağlayıp kişisel bilgilere ulaşılmasına olanak sağlar. Bir diğer sorun ise kötü niyetli kişilerin sahip olunan ağa bağlanması ve bu ağ üzerinden illegal işlere bulaşması, siber suçlar işlemesi durumudur. Başkası tarafından izinsiz bağlanılıp suç işlenen internet IP adresi tespit edildiğinde güvenlik güçleri suç işlenen internet kimin üzerine kayıtlı ise o kişiyi şüpheli olarak belirlemektedir. Tüm bu sebeplerden ağın şifrelenmesi güvenlik için önemli bir tedbirdir. Şifre belirlenirken harf, rakam ve noktalama işareti kullanımına dikkat edilmelidir. Bunlara ek olarak kolaylıkla bulunabilecek doğum tarihi, sıralı sayılar, yıl dönümü gibi kolay tahmin edilip kırılabilecek şifreler belirlenmemelidir. Bu kriterlere uyulması kırılması zor şifre edinimi sağlayacaktır.

1. SSID Yayınını Gizleme

İnternet güvenliği sağlamada koruyucu uygulamalardan birisi de SSID Yayının Kapatma yani ağı gizlemedir. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra ağ görünmez olacak ve çevredeki insanlar Wİ-Fİlerini açtıkları zaman gizlenmiş ağı göremeyeceklerdir. Bu işlem için şunlar yapılmalıdır:’’ Windows + R’’ ye basılır. Açılan komut istemine ‘’cmd’’ yazılır ve’’ enter’’a basılır. Ardından açılan komut istemi sayfasına ‘’ipconfig/all’’ yazılıp ‘’enter’’a basılır. ‘’Default Gatevey’’ yazan kısmın karşısındaki rakamlardan oluşan adres internet tarayıcısında taratılıp modem arayüzüne ulaşılır. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifresi yazılır ve onaylanır. Eğer bu bilgiler bilinmiyor ise modem alındığında edinilmiş kılavuzdan kullanıcı talimatları bilgisine bakılır. Açılan sayfada sırasıyla şu adımlar uygulanır: modem arayüz ayarları – kablosuz –SSID hizmetini yayınlama – Hayır

1. MAC Filtreleme

Filtreleme uygulaması ile ağa sadece kişi tarafından belirlenmiş cihazlar bağlanabiliyor. Bu sayede ağa izinsiz bağlanmalar önlenmiş oluyor. Bu uygulama için ise ‘’Windows +R’’ ye basılır. Açılan komut istemine ‘’cmd’’ yazılır ve ‘’enter’’e basılır. ‘’PhysicalAdress’’ yazan yerin karşısındaki rakam bilgilerine ulaşılır. Modem arayüzüne girilir ve sırasıyla şu adımlar uygulanır: modem arayüzayarları – kablosuz –Kablosuz MAC adres filtresi – MAC adres 1 kısmına ulaşılan rakamlar girilir kaydedilip etkinleştirilir.

1. Güvenlik Duvarını Etkinleştirme

Güvenliğin bir başka kolu ise güvenlik duvarıdır. Güvenlik duvarını etkinleştirmek için internetin modem arayüzüne girilir. Ardından gelişmiş ayarlar seçilir. Açılan sayfada güvenlik duvarı kısmının karşısında etkin butunu seçilip kaydedilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı