Japonya’dan firari CEO için yeni hamle

Japonya’dan firar eden eski Nissan Motor CEO’su Carlos Ghosn ile ilgili Japonya hukuki yolları zorlamakta ısrarlı olmaya devam ediyor.

Japonya Adalet Bakanı Masako Mori, yardımcısı Hiroyuki Yoshiie’yi Lübnan’a gönderiyor. Yoshiie’nin gitme sebebi Carlos Ghosn ile ilgili muhataplarıyla görüşmeler yapması ve Ghosn’u Japonya’ya geri götürebilmenin yollarını aramak. Lübnan’ın bu konudaki katı tutumu bilinse de Japonya Adalet Bakanlığı Ghosn’un peşini bırakmamakta kararlı.

ESKİ CEO TEHDİT EDİLDİĞİ İÇİN KAÇTIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Eski CEO yaptığı açıklamada ailesinin tehdit edildiğini ve bu yüzden kaçmak zorunda kaldığını ifade etmiş ve ev hapsinde bulunduğu evden bu yüzden kaçma girişiminde bulunduğunu ifade etmişti. Japonya ülkesinden bir keman kutusunda kaçan Eski CEO’nun kaçışının dünyada büyük yankı uyandırmasının ardından peşini bırakmayarak, Japonya’ya iadesi için bütün yolları deniyor.

LÜBNAN ADALET BAKANI’YLA GÖRÜŞECEK

Japonya Adalet Bakanı Masako Mori, eski CEO’nun yolsuzluk iddiaları nedeniyle ev hapsinde tutulduğunu, kaçışı sonrası Lübnan’a Yardımcısı olan Hiroyuki Yoshiie’yi gönderecek ve yardımcısının Lübnan’da yapacağı görüşmelerden iyi bir haberle dönmesini bekliyor. Basına açıklama yapan Japonya Adalet Bakanı, yardımcısının Lübnan Adalet Bakanı Marie-Claude Najm ile görüşmesini hedeflediklerini ve  amaçlarının eski SEO’yu adaletin önüne çıkarmak ve adaletin en doğru kararı vermesini sağlamak olduğunu ifade etti. Önümüzdeki hafta Adalet Bakan Yardımcısının görüşmelerinden ne karar çıkacağı merakla bekleniyor.

FİRAR ETMİŞTİ

2018’de hakkındaki finansal usulsüzlük iddiaları nedeniyle tutuklu bulanan Ghosn, 2019’un Nisan ayında yurt dışı çıkış yasağını da içeren denetim tedbirleri ile ev hapsi cezasına çarptırılmış, sonra da  yasa dışı yollardan ülkeyi terk ederek Japonya ve dünya kamuoyunu hayretler içinde bırakmıştı. Firarının ardından Lübnan’a sığınan Ghosn, hakkındaki iddiaları reddederek “Adaletten değil, adaletsizlik ve siyasi zulümden kaçtım” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı