İPhone Şarj Olmama Problemi Nasıl Çözülür ?

İPhone telefonlarin bazı modellerinde sarj olmama problemi yaşanıyor. IPhone 5s – 6/plus – 6s/Plus telefonlarda daha çok görülen bir sorundur.

İPhone telefonlarda şarj olmama nedeni yazilimsal olabildiği gibi donanımsal da olabilir. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek telefonunuzun şarj olmama sorununu çözebilirsiniz.

İlk olarak cihazınızı normal şarj aleti ile şarj yapmayı deneyin. Orijinal olmayan şarj aletleri telefonunuzu şarj etmiyor olabilir. Telefonunuz şarj aleti ile şarj olmuyor ise başka bir iPhone telefonda şarj aletini denemeyi unutmayın.
Cihazınızı kapatarak yeniden açın. Bilindiği gibi telefonların kapatıp açılması bazı sorunları çözmektedir.
Ardından iPhone kablosu takılı haldeyken güç düğmesi ile home tuşuna aynı anda 10 saniye basın. Gelecek ekranda Apple logosunu göreceksiniz. Bu sırada telefona reset atılmış olacaktır. Ardından yeniden açılacaktır.  Yaptığınız işlemin herhangi bir veri kaybına neden olması imkansızdır.

Bütün yaptığınız işlemlerden sonra telefonunuz hala şarj olmuyorsa; şarj ucunun girmiş olduğu yer kirlenmiş olabilir. Kürdan yada kulak temizleme çubuğundan yardım alarak şarj girişini temizleyebilirsiniz. Evinizde varsa şarj girişine devre temizleme spreyi çıkabilirsiniz.

Bütün olanlara rağmen hala telefonunuz şarj olmuyorsa sorununuz yazılımsal olabilir. Telefonunuza format atmak son çaredir.  Telefonunuza format atarsanız cihazınızda yer alan tüm veriler silinir.  Yedeğinizi aldıktan sonra format atma işlemi yapabilirsiniz. ıPhone telefona format atabilmek için; Ayarlar/Genel/Sıfırla yoluna geldikten sonra Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil kısmına gidin. Telefon yapılan bütün işlemlere rağmen şarj olmuyorsa yapacağınız tek bir şey daha kalıyor o da cihazınızı teknik servise göndermek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı