iPad Pro 2020, LiDAR’ı kazandı! 3D sensörün nasıl çalışıyor?

Apple geçtiğimiz Çarşamba günü yeni nesil iPad Pro’yu duyurdu. Tablet haberlerle doluydu, ancak kitlenin en çok şaşırdığı ek, tarayıcı tipi LiDAR – Işık Algılama ve Menzilin kısaltmasıydı. Teknoloji, ortamları taramak ve artırılmış gerçeklikte (AR) alan derinliği ile 3D deneyimler oluşturmak için Uçuş Zamanı sensörüne (Portekizce’de ToF veya “Portekizce Uçuş Zamanı”) benzer bir sistem kullanır.

Nasıl çalışır?

LiDAR basit bir şekilde çalışır: nesneler arasındaki mesafeyi hesaplamak ve yerin alan derinliğini anlamak için kızılötesi ışığın fotonları ortama ateşlenir. Kamerayı istenen nesneye yönlendirerek, sensör farklı zaman aralıklarında ışık atım tepkileri alır ve böylece akıllı telefon ile görüntüdeki farklı öğeler arasındaki belirli mesafeyi hesaplar. Hesaplamalar ile tarayıcı, ortamın 3B haritasını oluşturabilir ve bunu artırılmış gerçeklik uygulamalarına uygulayabilir. Menzil sınırı beş metredir.

Teknoloji Apple’a özel değildir ve örneğin, insan sürücüsü gerektirmeyen akıllı arabalar kullanılmaktadır. Sensör, otomobillere “vizyon” vermek ve bisikletçiler, yayalar ve diğer otomobiller gibi her şeyi kaydetmek için kullanılan bu endüstrinin ilerlemesi için çok önemli kabul ediliyor. 2015 yılında, Apple zaten akıllı arabalarda LiDAR’ı test ediyordu. Tabii ki, iPad Pro’da kullanılan sürüm, otomobillerde bulunan seçeneklerden çok daha küçük.

LiDAR ne içindir?

Yeni sensör, Apple’ın artırılmış gerçeklik pazarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Şirket, AR Kit platformunu duyurduğu ve AR ile uygulamalar geliştirmeye başladığı 2017 yılından bu yana endüstri için seçenekler üretiyor.

Muhtemelen LiDAR’ın en büyük kullanımı iPad Pro ile başlatılan yeni uygulamalarda olacak. Örneğin, Hot Lava oyunu tablet ile açıklanan seçeneklerden biridir. Şu anda oyun Steam’de mevcut, ancak mobil sürüm Apple Arcade hizmetine özel olacak. Hot Lava’nın bu varyantında, oyuncu oturma odası gibi bir ortamı tarar ve oyun sıcak lav ile bir senaryo oluşturur. Ana görev lavdan kaçmak ve tehlikesiz nesnelere tırmanmaktır.

Sensör ayrıca Ölçüm uygulamasını geliştirir (Brezilya’daki App Store’da Ölç), boyutların hesaplanmasını kolaylaştırır. Hatta birinin yüksekliğini otomatik olarak ölçmek ve bir cetvel kullanmak bile mümkün olacaktır. Bir başka ilginç kullanım, 3D modellerde ortamları dijitalleştiren ve hatta kullanıcıların bu taramada yeni nesneler eklemesine izin veren Shapr3d uygulamasıyla olacak.

Komple Anatomi uygulaması da güncellenecektir. Kullanıcılar gerçek bir insanla çalışabilir ve ölçüm yapabilir. Örneğin, o bölgedeki kas kümesini görselleştirmek ve anlamak için bir kolun hareketini kullanmak. Apple ayrıca, tüketicilerin artırılmış gerçeklik yoluyla ev mobilyalarını seçebilecekleri Ikea mağaza zinciri uygulamasıyla LiDAR’ın ticari kullanımını da ortaya koydu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı