iOS 13 İçin Mutlaka Denemeniz Gereken 11 Gizli Özellik

iOS 13 beta sürümü ile beraber birçok Applekullanıcısı heyecanlanmıştı. Stabil özellikler ve sunulan yenilikler duyuruyla beraber herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Fakat Apple yine sürprizlere doymayarak iOS 13 gizli özellikleri ile bizi ters köşeye yatırmayı hedeflemiş.

Farkında olmasanız bile iPhone ile alacağınız iOS 13 güncellemesinin ardından bu özelliklere sahip olacaksınız.

Batarya Kullanım Alışkanlıklarınızı Optimize Edin

Gece yatarken telefonunuzu şarja bırakmak ve kısa sürede %100 olmasından kaynaklanan batarya performans kayıpları can sıkıcı olabiliyor. Bu aşamada sizin şarj dinamiklerinize göre belirlenmiş bir batarya optimizasyonumümkün hale gelebiliyor. iPhone’u şarj etmek için gece güçte bıraktığınızı varsayalım. Belirli bir noktaya kadar dolduktan sonra alarmınıza göre ayarlanan enerjiyle sabah kalktığınızda %100 olarak bulma şansına sahip oluyorsunuz. SettingBatteryBattery Healt menüsünden ilgili optimizasyonu yapabilirsiniz.

iMessage İçerisinde Arama Yapın

Android için var olan bir özellik olmasına rağmen iMessage üzerinde arama yapılamaması geçmiş mesajlar açısından büyük bir sorun yaratıyordu. Artık iMessage mesajları için arama yapmak mümkün.

Sesli Komutlarla Telefonunuzu Yönetin

Arama kutucuğunun yanına eklenen ufak mikrofon simgesiyle Mail diyerek mail kutunuza, galeri diyerek galerinize ulaşabilirsiniz. iOS 13 güncellemesi daha eğlenceli bir hal alacak gibi duruyor.

Fotoğraf Paylaşımında Konum Özelleştirme

Fotoğraf çekerken anlık konumunuzun eklenmesini istiyor fakat paylaşımlarınızda gözükmesini istemiyor olabilirsiniz. iOS 13 ile bu mümkün oluyor ve tüm konum özelleştirmeleri sizin kontrolünüze bırakılıyor.

Ses Seviyesini Gösteren Bildirim

Tam ekran olarak bir video izlerken, YouTube ya da farklı bir video sağlayıcı aplikasyonda iken ses açıp kapatmak ciddi bir sorundu. Büyük bir imleç ile karşımıza çıkan bu ses seviyesini gösteren bildirim çubuğu artık tarihe karıştı. Minimal ve kayarak kaybolan bir bildirime dönüştüğü için iOS 13 kullanıcıları bir hayli memnun görünüyor.

Dual SIM ile FaceTime ile iMessageKullanımı Mümkün

Eskiden iki farklı telefon numarası ile FaceTimeya da iMessage kullanılamıyordu. iOS 13 ile gelen yeniliklerden birisi ise bu oldu.

Kullanılmayan Uygulamaları Kolayca Silin

iPhone’unuza yüklediğiniz fakat uzun süredir kullanmadığınız bir uygulama olabilir. Bunu bulmak, kaldırmak büyük bir külfet gibi gelebilir. Artık iOS 13 yenilikleri sayesinde güncelleme periyodunda o uygulamayı kaydırarak sil demeniz yeterli olacaktır.

Mesajları Konuşarak Cevaplamak

Siri sayesinde Airpod veya PowerBeatz Prosahiplerinin mesajları sesli dinleyebileceği ve sesli komut ile cevaplayabileceği öğrenildi. iOS13 ile mesajları cevaplamak gerçekten eğlenceli olacak. Ayarlar – Bildirimler ve ardından Siri İle Bildir sekmesini işaretleyin.

iPhone’u Mouse İle Kullanın

iPhone’u mouse ile kontrol etmek kulağa oldukça hoş geliyor. Bunun için Ayarlar – Erişilebilirlik – Dokunma – Yardımcı Dokunma Seçenekleri ve İşaret Aygıtları bölümünü kullanabilirsiniz.

AppStore Uygulama Limiti

Dilerseniz AppStore üzerinden indireceğiniz dosya boyutunu sınırlandırabilir veya sınırı kaldırabilirsiniz. Ayarlar – iTunes ve AppStore – İndirilenler kısmından ayarın limitini değiştirebilirsiniz.

Safari İle İndirin

Safari ile indireceğiniz tüm dosyalar iCloudDrive hesabınıza kaydedilir ve tüm indirmeleri kolayca organize edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı