İngilizler hızlı korona virüs testi geliştirdi! Popüler Korona sitesinin sahibi 17 yaşında genç çıktı

İngiliz Bilim Adamları dünyanın başına bela olan yeni tip Korona Virüsle ilgili testlerinin önemine binaen geliştirdikleri bir hızlı test kitiyle ilgili çalışmalarında başarılı oldular. Bu sitelerden en popüler olanlarından biri nCoV2019live isimli site. Bu sitenin kimin tarafından kurulduğu merak edilirken, sitenin kurucusunun 17 yaşındaki bir lise öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

İngiliz Bilim Adamları dünyanın başına bela olan yeni tip Korona Virüsle ilgili testlerinin önemine binaen geliştirdikleri bir hızlı test kitiyle ilgili çalışmalarında başarılı oldular. Daha önceleri tavuklardaki viral salgınları tespit etmek için kullanılan kitin geliştirilerek Korona Virüs testi haline getiren bilim insanları, kitin maliyetini de 5 dolar gibi uygun bir rakama getirmeyi başardılar.

2019’un Aralık ayında Çin’de görülüp Mart sonuna doğru 500 binden fazla insana bulaşıp 20 binden fazla insanı hayatından eden Korona Virüsü dünyada hızla yayılmaya ve can almaya devam ederken, İngiltere’de 3 üniversitenin bilim adamları bir araya gelerek virüse karşı uygun maliyetli hızlı tanı kiti yapmayı başardılar.

İlk testleri yapılan ve başarılı sonuçlar elde edilen tanı kitiyle ilgili olarak seri üretime geçmek için gerekli hazırlıkların yapıldığı belirtilirken, bir ülkede ne kadar fazla test yapılıyorsa virüs o kadar kontrol altına alınabiliyor tezi tüm dünyada kabul görmeye başladı.

Aşı çalışmaları kadar önemli olduğu düşünülen hızlı tanı kitleriyle ilgili çalışmalara ağırlık veren bilim insanları mevcut hızlı tanı kitinin daha önce Filipin’ler de tavuklardaki viral salgınları ortaya çıkarmak için kullanılan bir sistem olduğunu ve geliştirildiğini açıkladılar.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından incelenen cihaza onay verilmesi halinde seri üretime geçerek kullanılması bekleniyor.

Popüler Siteyi 17 yaşıda liseli yaptı

Son günlerde korona virüsle ilgili internette kurulan siteler çok fazla ziyaretçi çekiyor. Bu sitelerden en popüler olanlarından biri nCoV2019live isimli site. Bu sitenin kimin tarafından kurulduğu merak edilirken, sitenin kurucusunun 17 yaşındaki bir lise öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

Amerika’da yaşayan gencin kurduğu siteyle kıta kıta ülke ülke salgının ilerleyişiyle ilgili bilgiler yer alıyor. Sürekli güncellenen sitede hangi ülkede virüsün ne durumda olduğunu anlık takip etmek mümkün.

Amerika medyasına konuşan 17 yaşındaki girişmci genç, sitenin son birkaç ayda 40 milyondan fazla ziyaretçi aldığını ve kendisinin bir kar amacı gütmediğini söyledi. Sitenin köşesine bir buton bırakarak “Bana Bir Kahve Ismarla” yazan genç buradan siteye destek olmak isteyenlerin 3 dolarlık destekte bulunabileceğini açıkladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı