IMEI konusundaki gelişmeler telefonunuzun kilitlenmesine sebep olabilir

TBMM’de kısa bir süre görüşülmeye başlanan yeni torba yasası milyonlarca kişiyi ilgilendirecek bir maddede içeriyor. Yeni torba yasası görüşmelerinde IMEI konusu da yer alıyor. TBMM’de görüşülmeye başlanmasıyla birlikte sosyal medyada çok fazla gündem olan klon IMEI kullanan telefonların kapatılacağına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan’ dan önemli açıklamalar geldi.

Bakan Yardımcısı Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamaya ile klon IMEI’li cihazlar ile ilgili yeni düzenlemelerin detayları belli olmaya başladı. Sayan, kaçak cep telefonları için kullanılan IMEI numaralarının gelecek dönemde kapatılacağını açıkladı. Bu şekilde Türkiye’ ye yurtdışından getirtilen kayıtsız cep telefonları kullanılamaz duruma gelecek. Bu cihazları kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar ise 250 TL ödeme yapması gerekecek. Bu ödemeyle kayıtlı olmayan kaçak cihaz kullanan kullanıcılar affedilmiş olacak.

7 Yıldır Sinyal Alınmayan Cihazlar Silinecek

Mobil cihaz kayıt sistemi Türkiye’ deki tüm cihazlar kayıt altına alınıyor. Mobil cihaz kayıt sistemine kayıtlı olan cihaz sayısı ise 270 milyon düzeyinde. Sayan, mobil cihaz kayıt sisteminde kayıtlı 70 milyon cihazdan 7 yılı aşkın süredir sinyal alınamadığını açıkladı. Tasarının geçmesiyle bu cihazların tespiti için 7 yıldır sinyal alınmayan cihazlar üzerinden hareket edilecek. Bu şekilde cihazlar tespit edilerek, mevcut klon olarak kullanılmasına istinaden kullanım dışı hale getirilecek. Kayıtlı telefonların IMEI numaralarının kayıtsız telefonlara kopyalama yöntemiyle kayıtlıymış gibi gösterildiğini belirtti. Bu telefon klonlama işlemi bu tasarının kabul edilmesiyle birlikte tarihe karışacak. Daha önce yurtdışından telefon getirterek, bu işlemi yapmış olanlar 250 TL ödeme yaparak, telefonlarının kullanılamaz duruma gelmesinin önüne geçebilecek.

Tasarıyla birlikte kullanılamayacak duruma gelecek bu klonIMEI numaralı cihazlar için belirli bir süre verilecek. Belirtilen miktarın bu süre içerisinde ödenmemesi durumunda ise söz konusu cihazların tamamen kullanılamayacak şekilde kapatılacağı belirtiliyor. Yani bir daha o IMEI numarasının herhangi bir cihazda kullanılabilmesi mümkün olmayacak.Söz konusu süreye ilişkin olarak ise henüz net bilgiler,tasarıyla ilgili detaylar tam olarak ortaya çıkmadığından belli değil. Ancak bu sürenin 1 yıl ile sınırlı olacağı yönünde bazı ön tahminler bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı