İletişimde Güçlenmeye Hazır Oluş Tanısında Uygulanabilecek Girişimler Neler Olabilir?

Kişiye kendisini ifade edebilme imkânı sunulması. Kişi kendindeki eksiklikleri ve davranışları görmeli bunların düzelmesi için bildirmelidir. Kişi ne istediğini iyi tespit etmeli, kişi gözlemlenerek bu değişimi istiyor mu tespit edilmelidir. Kişi bu değişime hazır mı, değişime uyum sağlayabilir mi gözlenmelidir. Kişiler isteklerini yerine getirmeleri için cesaretlenmelidir. Kişiyi sık sık insanlarla iletişim kurabileceği yere yönlendirmek gerekir.

Kişi yaşadığı ortamdan memnun mu durumundan haz alıyor mu bunlar gözlenmelidir. Kişi değişime uğradıktan donra hayatından haz alabiliyor mu gözlenmelidir. Sürekli olarak kendisini geliştirecek olan kitapları okumasını önermek en doğrusudur. Kişi kendisindeki gücü görebilmesi için sık sık konferanslarda sunum olayı gibi sorumluluklar almalı ki insanlarla etkileşim kursun.

İnsanlarda iletişimde güçlenmeye hazır oluş olayı sessiz bir insanı bir adım öne çıkarak toplumla kaynaşmasını sağlamaktır. Toplumda iletişim insanların işlerini de etkilemektedir. Kişi ne kadar çok konuşur ve topluma karışır ise iletişimde güçlenmeye hazır oluş sorununu çözmüş olur. Her yerde başarı sağlanacak ise iletişim çok kuvvetli olmalıdır. Bu iletişim olayı aile içi ortamları içinde çok önemlidir. Sessizliğe hakim bir aile de en çok çocuklar etkilenir. Bazı ailenin çocukları da sosyal hayatlarında iletişimi güçlükle kurar ve utanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı