IBMKorona Virüsüne karşı süper bilgisayarlarlar oluşturdu

IBM Pazar günü yaptığı açıklamada, yüksek performanslı bilgisayarları bir korona virüsü (covid-19) salgınıyla mücadele etmeye çalışan araştırmacılar için kullanılabilir hale getireceklerini söyledi.

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Departmanı ve Teknoloji Departmanı ile işbirliği yapan şirket, Covid-19 Yüksek Performanslı BT Konsorsiyumu’nu kurdu.

Araştırmayı hızlandıran yüksek performanslı bilgisayarlar

IBM’in son birkaç hafta içinde çalışmaya başladığı proje, süper hesaplama adı verilen teknolojinin korona virüsü araştırmalarını hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı amaçlıyor.

“Yeni tedavileri nasıl bulabiliriz? Yoksa aşılar veya ilaçlar mı? Bu önemli soruların cevaplarını bulmak için bilgisayarların gücünü etkinleştireceğiz. “Şeklinde bir açıklama yaptı.

Diğer ünlü teknoloji şirketleri de bu projeyi destekledi. Sistem Amazon, IBM ulusal laboratuvarları, çeşitli üniversiteler, Google, Microsoft ve diğer yerlerden 16 süper bilgisayarı içerecek.

Kullanılacak sistem konsorsiyum liderleri tarafından onaylanan araştırma projeleri için uzaktan erişime açılacaktır. Araştırma önerileri Pazar günü bir online platform üzerinden gönderildi.

Bu bilgisayarlar, sıradan bilgisayarlarla kısa sürede yapıldığında aylarca sürebilen hesaplamalar ve deneyler yapabilirler.

Trump yönetimine göre IBM, araştırmacıların koronavirüs pandemisini yaymayı durdurmasına yardımcı olmak için büyük miktarda süper bilgi işlem gücü sağlamak için Beyaz Saray ile işbirliği yapıyor.

IBM Araştırma direktörü Dario Gil’in açıklamasına göre, teknoloji şirketi COVID-19 Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Konsorsiyumu’nu başlatmak için Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi ve ABD Enerji Bakanlığı ile bir araya geldi.

Süper hesaplama gücü, araştırmacıların hastalığın nasıl ilerlediğini analiz etmek için öngörücü modeller geliştirmelerine ve yeni potansiyel tedavileri veya olası bir aşıyı modellemeye yardımcı olacak.

Gil, “Bu yüksek performanslı hesaplama sistemleri, araştırmacıların epidemiyoloji, biyoinformatik ve moleküler modelleme konusunda çok sayıda hesaplama yapmalarına izin veriyor” dedi. “Bu deneylerin elle çalıştırılması yıllar sürebilir, daha yavaş geleneksel bilgi işlem platformlarında kullanılması aylar alabilir.”

Konsorsiyum, dünyanın dört bir yanından gelen araştırma önerilerini inceleyecek ve süper bilgi işlem gücünü en acil etkiye sahip olabilecek projelere sunacaktır. Bunu kullanan araştırmacılara teknik yardım sunulacaktır.

IBM’in Summit süper bilgisayar sistemi zaten ABD Enerji Bakanlığı’nın koronavirüsü potansiyel olarak devre dışı bırakabilecek ilaç bileşiklerini tanımlamasına yardımcı oluyor.

Yeni konsorsiyumun diğer ortakları arasında NASA, MIT, Rensselaer Politeknik Enstitüsü, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, Argonne Ulusal Laboratuvarı, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, Sandia ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarları ve Ulusal Bilim Vakfı bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı