Huawei, Uygulama Yasağı Olursa Paranızı İade Edecek

Huawei ile Amerika arasındaki gerginliğin Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkeyi etkilediğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda da insanların kafasında belli başlı soru işaretleri oluştuğunu gözlemledik. Gerçekten Huaweitelefon almak isteyenlerin uygulama kullanımı ya da Google ile entegrasyon sorunları yaşama gibi korkuları oluştu. Aslında bu korku tüm bu ambargo süresine rağmen yersiz gibi duruyor.

Çünkü krizi çok iyi yöneten Huaweicephesinden yeni hamleler gelmeye devam ediyor. İlk olarak Android lisansının durdurulması gibi bir hamle söz konusu olmuştu. Buna cevaben Hongmang OS işletim sistemini geliştirerek kendi işletim sistemini kullanacağının sinyallerini verdi. Googlecephesinde en büyük tedirginlik ise bu aşamada başladı. Hemen akabinde Facebook gibi özel şirketler bu boykota dahil edilmek istendi.

Facebook bilindiği üzere Instagram ve Whatsappgibi en popüler uygulamaları da bünyesinde barındırıyor. Böyle bir boykotun kullanıcı tabanına bakıldığında ciddi bir tercih sebebine dönüşeceği ise biliniyordu. Nitekim Huaweipara iade açıklaması ile kullanıcılarına derin bir nefes aldırdı. Filipinler merkezli açıklamanın 30 distribütörü kapsadığı ve olası bir engelleme durumunda kullanıcılarının direkt olarak %100 para iadesi alabileceğini vurguladı.

Yani Huawei tarafından paranızın garantisi verildi. Eğer Huawei P30 Pro cihazınızı aldıktan 4 ay sonra Google, Facebook ve benzeri Amerika menşei uygulamalar Huaweicihazlarda çalışmayacak duruma gelirse paranızı alabiliyorsunuz. Üstelik hiçbir kesinti yapılmadan ödediğiniz meblağı direkt olarak geri iade kapsamında almanız mümkün hale geliyor. Henüz bu iade politikasının hangi ülkeleri ve hangi şartları kapsayacağı tam manasıyla belirtilmedi. Fakat ciddi bir kullanıcı kitlesi olduğu için Türkiye’yi kapsayacağını düşünüyoruz.

Huawei uygulamalar çalışmazsa para iadesikonusunda açıklama yapmış olsa da APKkonusunu açıklığa kavuşturmadı. Yakın gelecekte bu noktada da her ülke için özel açıklamalar yapılacağı öngörülüyor. Örneğin APK dosyası olarak yüklenerek uygulamalar markette yer almasa bile kullanılabilir. Para iadesi konusuna bu durum dahil edilecek mi net olarak bilinmiyor.

Fakat teknoloji duayenlerine göre bu hamlenin Amerika’nın politikasını gevşeteceğini ve geri adım atılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Beklenmedik bir hamleyle daha Amerika ile Huawei arasındaki maçın bir golünü daha görme fırsatı yakaladık. Kullanıcıların kafasını karıştırabilecek bir diğer unsurun ise cihazın satın alındığı süre olduğu belirtiliyor. Garanti süresi devam eden ve 2 yılı geçmemiş cihazlar için %100 para iadesinin mümkün olacağı vurgulanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı