Huawei Mate X Katlanabilir Telefon İçin Erteleme Geldi

Huawei Mate X için yapılan lansman gündeme bomba gibi düşmüştü. Mobil Dünya Kongresi kapsamında tanıtılan cihazın Samsung Galaxy Fold ile kıyaslandığında bariz bir üstünlüğü vardı. Çünkü güçlü bir cihazın katlanabilir olması Samsung tarafından da yapılmıştı. Ancak şık bir cihaz ve estetik olgular göz önüne alındığında Huawei Mate X modeli rakibini geride bırakmayı başardı.

Hepimizi büyüleyen ve çocukluktan beri beklediğimiz katlanabilir ekranlı telefon modelinin çıkış tarihi ertelendi. Öncelikli olarak duyurulan çıkış tarihinin 2019 yılının Haziran ayı olarak lanse edildiğini hatırlatalım. Şu günlerde satışa çıkması beklenen cihaz içinse iki farklı durum söz konusu oldu.

Öncelikle Huawei Mate X satışları için Eylül ayını işaret eden bir açıklama geldi. Bu açıklama Huawei yetkililerince CNBC-e aracılığıyla kullanıcılara aktarıldı. Haliyle net bir bilgi olarak cihazı biraz daha beklemek zorunda kalacağız. Bunun dışında olan bir diğer gelişme ise Taobao üzerinden Huawei Mate X satışı için ilgili ekranların açılmış olmasıydı. Bugün itibariyle kullanıcılar sipariş verilebilir olarak gördükleri cihazı almayı deniyorlar. Muhtemelen belirlenmiş satışa çıkış tarihi bugün olarak kararlaştırılmıştı ancak erteleme sonrasında düzenleme yapılmadı.

Yani şu sıralar Huawei Mate X sahibi olmak pek mümkün değil gibi duruyor. Buna geçtiğimiz günlerde GSM devi AT&T tarafından promosyonlu olarak satışa sunulan Samsung Galaxy Fold siparişlerinin ertelenmesi de sebep olmuş gibi duruyor. Çeşitli ekran problemlerini göz önüne alan Samsung yetkilileri ürünlerin siparişini geciktirerek çözüm arayışı içerisine girdiler. Huawei yetkililerince yapılan açıklamalar ise Samsung’a göre çok daha emin adımlarla hareket ediyoruz oldu. Yani Galaxy Fold için yaşanan kronik bir sorunun Mate Xiçin yaşanmaması için tüm çalışmalar stabil biçimde sürdürülüyor.

Huawei Mate X Özellikleri

Bildiğiniz gibi katlanabilir telefon olma özelliğine sahip bir ekranla hepimizin gönlünü fethetmişti. Fakat performans olarak bile üst segment için ciddi bir rakibe dönüşeceğinden şüphe yok.

Kirin 980 işlemci
8 GB RAM
512 GB ROM
8” katlanabilir 2480*2200 piksel çözünürlüklü ekran
40 MP, 16 MP ve 8 MP üçlü Leica arka kamera
4.500 mAh batarya

Ayrıca 55W gibi ciddi bir seviyeyle hızlı şarj desteğine sahip olması bu dev batarya için son derece önemli bir ayrıntıya dönüşüyor. Tabi ki yurtdışı için Huawei Mate X fiyatı ilk duyurulduğu sırada da 2.299 € olarak belirlenmişti. Ülkemiz akıllı telefon piyasasında var olan vergiler göz önüne alındığında bir servete dönüşen fiyatlarla karşılaşabiliyoruz.

Eğer Huawei Mate X satın almak istiyorsanız 2019’un Eylül ayını beklemek zorundasınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı