Huawei İçin Uygulanan Yaptırımlarda Geri Adım Atılıyor Olabilir

Bu yıla damgasını vuran olayların başında olan ABD – Huawei krizi halen daha gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Başta ABD hükümeti ve başkan Donald Trump olmak üzere bariz bir zedeleme kampanyası izlemiştik. Amerika menşei şirketlerin neredeyse tamamının Çinli teknoloji üreticisine sırtını dönmesi ise uzun sürmedi. Her geçen gün aralarına Facebookgibi devlerin bile dahil olduğu bir listeyle karşılaşmaya başladık.

Fakat işler planlandığı şekilde yürümüyor gibi görünüyor. En azından şimdilik gizli sızıntılar neticesinde aktarılan haberlere göre Qualcomm, Intel ve Xilinx şirketleri Huawei ile tekrardan müzakere yapmak için harekete geçiyor. Bunun için ABD hükümetiyle olan görüşmeleri kapsamında da bir takım konu başlıklarının önem kazandığını söyleyebiliriz.

Öncelikle Huawei gibi bir teknoloji devinin bu tip bir sektörde ambargoya maruz kalması Amerikan hükümeti ve şirketlerinin de zarar etmesine yol açacaktır. Zira 70 milyar $ gibi üst düzey bir rakamla işlemci alımı yapan Huaweiiçin işlemci satışının durdurulması demek bu meblağın buhar olması anlamına geliyor. Amerikalı şirketler ise zarar açıklamaya başladı bile. Qualcomm bu krizden ötürü ilk çeyrekte zarar açıkladıklarını ve zararın çift haneli boyutlara ulaştığını bildirdi.

Muhtemelen yılın ikinci çeyreğinde de zarar etmeleri muhtemel. Aralarında Broadcom dahil olacak ve muhtemelen çip üreticileri için bir anlaşma sağlanacak. Şimdiden Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı ile birçok firmanın aktif görüşmelerinin sürdüğünü öğreniyoruz. Bu şirketlerin ambargo kararının ardından bu tip bir adım atması üzerine oluşan kamuoyu ise bazı tepkilere yol açmıyor değil.

Bunun üzerine şirketler tarafından yapılan ortak bir bildiriyle olayın Huawei ile alakalı olmadığını ve bağımsız ticaret ile özdeşleştirilebileceğine vurgu yapılıyor. Eğer Huawei yaptırımları devam ederse minimum 70 milyar $ değerinde çip alımının Amerika ekonomisi için zarara dönüşeceğinin altı çiziliyor. Tamamen maddi kaybın önüne geçmek için bu adımları atmaya hazırlanan çipüreticilerinin Huawei’i ya da ABD hükümetini haklı görmek gibi bir durumları olmadığını vurguluyor.

Huawei ile ABD arasındaki kriz Googleyaptırımları için çıkan erteleme ve Huaweitarafından yapılan net açıklamalar sonucunda farklı bir noktaya geldi. Özellikle kendi işletim sistemini geliştirerek sunmak ve tüm aplikasyonlarla uyumlu olarak kullanıcıya aktarmak bunlar arasında öneme sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı