Huawei, Dünyanın İlk 7nm Yonga Setiyle İlk Üreten Firma Oldu

Teknoloji dendiğinde ilk akla gelen isimlerin başında da Huawei geliyor. Her ne kadar son dönemlerde adını Amerika ile yaşanan krizle duyursa da bu durumun geçici olacağına eminiz. Çünkü en başarılı teknoloji üreticileri arasında yer aldığı gerçeğini es geçemeyiz. Çinli devin bu kez efsane bir atılımla 7nm yonga seti ürettiğini duyurması bu bağlamda büyük ses getirdi. Dünyanın ilk 7nm yonga setini üreten firması olmayı başardı.

Yapay zekaya sahip ilk 7nm işlemci yonga seti olma özelliğini taşıyan bu üretimin lansmanı ise çok yakında yapılacak. 21 Haziran 2019’un Huawei tanıtımı açısından önem taşıdığını söylemek mümkün. İki yeni telefon modeli ve bir adet tablet tanıtılacağı doğrulandı. Fakat halen daha 7nm yonga setine sahip işlemcinin ismini görebilmiş değiliz.

Yalnızca spekülasyonlar ve sızıntılar eşliğinde uzun süredir konuşulan bir konu olduğu için Kirin 810 üzerinde durulduğunu hatırlatmak isteriz. Kirin 710 ve sonrasında üretilen Kirin 810 ile karşımıza çıkacak. Ayrıca Kirin 980 ile Huawei’in en güçlü işlemcisi olma özelliğini taşıyacak. Çünkü 710 için 12nm bir işlemci yongası kullanılmıştı. En üst segment Kirin 980 ile kıyaslandığında bile arada bir performans farkı yaşanmayacağının altı çizildi. Çünkü 7nm ile beraber performans açısından büyük bir başarı yakalanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Huawei tarafından bir diğer sevindirici haber ise Nova 5 ve Nova 5 Pro için geldi. Çünkü bu cihazlarda Kirin 810 7nm işlemci yongası kullanılacağı öngörülüyor. Tanıtımın aynı an içerisinde yapılabilmesiyle birlikte 21 Haziran günü tüm bu ayrıntılara birincil ağızdan erişebileceğiz. Teknolojik anlamda en büyük rakibi Snapdragon ile kıyaslamadan geçmeyelim.

Şu sıralar Qualcomm Snapdragon 700 ve 730G serisi işlemciler 8nm yonga kullanılarak üretiliyor ve güç ile performansın dengesini koruyor. Bu noktada da güç ve performans yönünden 7nm yonga setiyle Kirin 810’un çok daha stabil bir grafik çizeceği düşünülüyor.

İlk etapta Huawei Nova 5 ve Nova 5 Promodellerinde görmeyi beklediğimiz Kirin 810 yeni işlemciyi ileriki süreçte tanıtılacak olan modellerde de göreceğiz. Şu sıralar en yakın model olarak Honor 9X Pro öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı