Huawei, Dokunmatik Özellikli Dairesel Kamera Sistemi Patent Başvurusu

Huawei'nin geçen yıl edindiği yeni bir patent, şirketin dairesel kamera tasarımını sadece görsellik için tercih etmediğini gösteriyor.

Huawei’nin geçen yıl edindiği yeni bir patent, şirketin dairesel kamera tasarımını sadece görsellik için tercih etmediğini gösteriyor. Huawei, bir dokunmatik ekran için kamera modülü etrafındaki dairesel şeridi değerlendirmeyi ve kullanıcılara bazı kontroller sunmayı planlıyor.

Akıllı telefon üreticileri yeni özellikler geliştirmeye çalışıyor, böylece telefonları daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Akıllı telefon rekabetinin iddialı şirketlerinden biri olan Huawei, akıllı telefonlarına yeni teknolojiler ekleyerek kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyor.

En yeni amiral gemisi serisinde dairesel bir kamera tasarımına geçen Huawei, bu kamera sistemini daha işlevsel hale getirmek isteyebilir. Şirketin 2019 yılında WIPO’ya (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) yaptığı bir patent başvurusunda, kamera sisteminin etrafında fonksiyonel bir halka ekranı belirir.

Patent başvurusunda, fonksiyonel halkanın renkli görüntüleri arasında 15 çizim bulunmaktadır. Görüntülerde fonksiyonel halkanın dönme ve dokunma hareketleri ile çalışacağı görülüyor. Bu çalmanın işlevleri arasında gelen aramaları kontrol etme, gelen mesajları görüntüleme, kameranın zoom ayarlarını yapma ve saat özellikleri bulunur.

Huawei’nin yeni amiral gemisi Mate 30’un kamera modülünün çevresindeki halka, tasarımda patent başvurusundaki halkaya benzer. Ama tabii ki Mate 30’un kameralarının etrafında ekran yoktu. Bununla birlikte, Huawei böyle bir fonksiyonel halka kullanmak istiyorsa, benzer bir tasarım kullanması beklenebilir.

Huawei’nin bu ilginç fonksiyonel halka ekran tasarımının herhangi bir telefonda kullanılıp kullanılmayacağı hakkında henüz bir bilgi yok. Şirketin Mate 40 serisini 2020’nin ikinci yarısında duyurması bekleniyor. Belki Mate 40’lar da benzer bir özellik ile gelebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı