Google’dan Dünya Gününe özel doodle

22 Nisan Dünya Günü, 1969 yılında UNESCO Dünya konferansında ortaya atılan bir fikirle ortaya çıkmıştır.  2012 senesinde hayatını kaybeden, Amerikalı Aktivist John McConnell Dünya Günü’nün kurucusu olarak kabul edilir. Peki Dünya Günü ne için kutlanır?

Dünya Günü; Dünya’nın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanmaktadır. Her geçen gün artan çevre kirliliği, bilinçsiz enerji tüketimi ve yerel kaynakların doğru kullanılamaması neticesinde günden güne azalan ve yok olan Dünya yaşamlarına dikkat çekmek amacı hedeflenir. Her sene Dünya Gününde gerçekleştirilen aktivitelerine bu yılda internet arama sayfası lideri Google desteğini sürdürdü. Dünya Gününe özel hazırlanan Google arama sayfasında özel bir doodle yayımladı. Google Doodle ile hem görsel bir aktivite sağlarken hemde dikkatleri Dünya Gününe çekmeyi başarmış durumda.

Google Dünya Günü Doodle 150x150 - Google'dan Dünya Gününe özel doodle

Hazırlanan Doodle, Dünyamızın sahip olduğu güzelliklerin kısa kısa bizlere anlatıyor. İşte o güzelliklerden bazıları;

  • Gezgin Albatros: Yaşayan kuşlar arasında en büyük kanat genişliğine sahip kuş,
  • Sahil sekoyası: Bilinen en uzun ağaç,
  • Paedophryne amauensis: Omurgali en küçük canlı,
  • Amazon Nilüferi: Dünyanın en büyük su bitkilerinden biri,
  • Kolekant: Yaşayan en eski canlı türü,
  • Derin mağara sıçrar kuyruklusu: En derin mağaralarda yaşayan bir canlı.

190’dan fazla ülkede her yıl düzenlenen çevre duyarlılığı etkinlikleriyle kutlanan Dünya Günü, umarız bir gün değil bilinçlenen tüketici toplumunun artmasıyla her gün kutlanan bir gün olarak kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı