Google Doodle, Alice Harikalar Diyarında illüstratör John Tenniel’in 200. doğum gününü kutluyor

Cuma günkü Google Doodle’da yeterince uzun süre baktığınızda tanıdık bir çalışma ortaya  çıkacak ve sizi gülümsetecek. Size hiç de yabancı olmayan bu grafik, Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarındaki Maceraları’nda Alice ile arkadaş olan yaramaz kedi Cheshire Kedisi’ne aittir.

Google Doodle, Dünya’daki önemli tarihi olayları, önemli günleri, tarihe adını yazdırmış insanları kutlamak için geçici süreliğine Google logosu üzerinde yapılan özel grafik çalışmalarıdır.

 

Doodle’da Alice’in bir ağacın dallarında bulunan ve kitapta istediği gibi kaybolduğu ve kaybolan Cheshire Kedisi ile konuştuğunu görüyoruz. Alice, içine düştüğü topsy-turvy dünyasında gezinmeye çalışıyor, ancak genellikle kedinin yaptığı felsefi gözlemlerden şaşkın ve rahatsız oluyor, örneğin, “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, herhangi bir yol sizi oraya götürebilir. ”

 

Alice Harikalar Diyarında, 19. yüzyılda tanınmış bir İngiliz illüstratör ve hiciv sanatçısı John Tenniel tarafından yaratıldı. Google, 200. doğum gününde Tenniel’in stilini taklit eden bir Doodle adanmıştır. Doodle’ı çerçevelemek, bir sanatçının kalemidir, görünüşe göre çizim tamamlandıktan sonra Google’a yerleştirilecek.

 

1820’de İngiltere’nin Bayswater şehrinde doğan Tenniel, babasıyla 1840 eskrim kazasının sonucu olarak sağ gözündeki görüşü kaybetmesine rağmen, ayrıntı için keskin bir göze sahipti. İki yıl sonra Kraliyet Sanat Akademisi’ne kaydoldu, ancak çizim eğitimi vermediği için hayal kırıklığına uğradı, bu yüzden müzelerde klasik heykeller çizerek, kitaplardan illüstrasyonlar kopyalayarak ve hayvanat bahçesinde hayvan çizerek kendini eğitmeye başladı.

 

Tenniel, 50 yıldan fazla bir süredir Punch’ta baş siyasi karikatürist olarak hizmet verdi ve haftalık dergi için binlerce siyasi çizgi film üretti. Ama çoğunlukla Carroll’ın Alice Harikalar Diyarındaki Maceraları (1865) ve Seyir Bardağı ve Alice’in Orada Buldukları (1871) ‘deki illüstrasyonları için hala nesiller boyunca okurlar tarafından hatırlanıyor.

 

Carroll başlangıçta Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki Maceralarını kendi illüstrasyonlarıyla süslemişti, ancak sınırlı sanatsal yeteneğinin farkında olan Tenniel’e döndü, karanlık, grotesk bir tarzda çizdiği abartılı karakterler tarafından büyülendi.

 

Tenniel, 1893’te Kraliçe Victoria tarafından şövalye ilan edildi ve 1901’de göstermekten emekli oldu. 1914’te 93 yaşında öldü.

 

Cuma  Doodle, kuzey Londra’dan gelen Doodler Matthew Cruickshank tarafından oluşturuldu. Cruickshank, çocukken çizimleri “şaşırtıcı derecede güzel ve tuhaf” bulduğunu söyledi.Alice’in Cheshire Kedisi ile yaptığı konuşmalardan ilham aldığını söyledi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı