Kapat
gen teknikleri - Gen Sürümü ve teknikleri hakkında kısa bilgiler
Haber 3 0

Gen Sürümü ve teknikleri hakkında kısa bilgiler

Gen sürümü, hedefte olan genleri istenen alanlarda ve verimlilik düzeyinde değiştirip tüm bir nüfusu değiştirme anlamında kullanılan bir terimdir. Buradaki değiştirme olarak bahsedilen belirlenmiş genleri geliştirme ya da bu genleri ortadan kaldırmak anlamına geliyor.

Gen farklı sürümleri ile birlikte teknoloji ile çok fazla taşıyıcı bir hastalık olan sıtma ve bu tarz hastalıkların engelleneceği planlanıyordu ancak bu teknolojik gelişmelerin düşünceden uygulamaya geçmesi o kadar zaman aldı ki ancak 2012 yılında hayata geçebilirdi.

Gen Teknikleri

Gen için farklı teknikler uygulanmış olup bunlardan birisi; günümüz koşullarına uygun gen değişkesi tekniğidir. Kısaltılmış adı CRISPR olarak karşımıza çıkar.

CRISPR sisteminin dilimizde genel bir karşılığım yoktur. Ancak belli bir düzende parçalara ayrılmış ve her iki taraftan bakıldığında aynı olan tekrar kümeleri şeklinde bir anlama gelmektedir. İnsan DNA’sında tahmini 35 ikili uzunluğunda bir sıranın belli aralıklar çerçevesinde tekrar etmesi durumudur. Bu sistem genlerin tamamını tamir etme tekniği olarak karşımıza çıkmakta ve çok olumlu gelişmeleri hayatımıza sokmaktadır.

Nasıl Gerçekleşir?

Bahsedilen tamir etme tekniği iki bileşenin bir araya gelmesiyle oluşur. DNA’yı belirli bir noktadan ayırabilen bir molekül makas ve bahsedilen makası DNA üstündeki amaca yönlendiren kılavuz bir RNA molekülü bir araya gelmesiyle oluşur. DNA’nın herhangi bir noktasından meydana getirilecek bir kırık, hızlı bir düzenek ile değişiklikler gerçekleştiriyor.

Örnek verecek olur isek DNA’yı bir dize yazı olarak düşünelim. Bu dizedeki bir satırı silip dizeyi değiştirebiliyoruz. Bu yöntem tüm zamanlarda bilinen en ucuz en hızlı ve en kolay olması dolayısıyla gene bağlı hastalıkların tedavisi konusunda herkese ışık veriyor.

Yapılan AR-GE çalışmalarında hücreleri üzerindeki etkisi yanında bitkiler üzerinde de yeni bir çağ açacağı görüşünde. Şuan için kısıtlı bir bitki türlerinde kullanılıyor olsa da daha geniş kapsamlı bir alanda kullanılması planlanıyor. Tüm bunlar bilim adına heyecan vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir