Galaksideki en büyük patlama yaşandı

14 milyar yıl önce Big Bang’den bu yana evrenin yaşadığı en büyük patlama, uzay ve yer tabanlı güçlü teleskoplardan gelen verileri birleştiren astronom ve araştırmacıların uluslararası işbirliğiyle tespit edildi.

Yaklaşık 390 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Ophiuchus gökada kümesinde keşfedilen benzeri görülmemiş patlama, bir önceki rekortan beş kat daha fazla enerji gerektiriyordu. Binlerce gökada, gaz akışı ve karanlık madde kümeleri devam eden galaksi kümesinin kalbinde süper kütleli bir kara delik var. Araştırmacılar, büyük, aç canavarın uzaya bir ton madde ve enerji kustuğuna ve bu verilerin uzaydaki ve Dünya’daki gözlemevleri tarafından toplandı.

Batı Avustralya Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nde bir gökbilimci ve gazetede ortak yazar olan Melanie Johnston-Hollitt, “Daha önce galaksilerin merkezlerinde patlamalar gördük, ancak bu gerçekten çok büyük,” dedi.

Cuma günü Astrophysical Journal’da yayınlanan keşif, NASA’nın Chandra X-ray gözlemevinden ve Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton gözlemevinden gelen X-ışını verilerini, Batı Avustralya’daki Murchison Widefield Dizisi ve Hindistan’ın Dev Metrewave Radyo Teleskobu’ndan radyo verileriyle birleştirdi. Galaksi kümesini farklı dalga boylarında inceleyerek ekip, içinde meydana gelen patlama hakkında bir teori formüle edebildi.

Ancak astronomi ekibi gerçek zamanlı olarak gerçekleşen patlamayı yakalamadı. 2016 yılında, Kraliyet Astronomi Derneği Aylık Bildirimleri’nde yayınlanan bir araştırma, Chandra verilerini Ophiuchus’un X-ışını görüntüsünde “alışılmadık bir eğri kenar” tespit ettiler. Yaratılan büyük bir sıcak gaz boşluğu olduğunu öne sürdüler – ancak patlama olasılığı düşünülmedi.

En son radyo verileri farklı bir hikaye anlatıyor.

Araştırmacılar patlamanın gerçek zamanlı gerçekleştiğini görmediler. Patlama ne yazık ki bitti. Bunun yerine ekip evrendeki fosilleri buldu. Temel olarak, patlama fosilleşmiş bir dinozor gibidir ve astronomlar onu tozlamak ve yerden çıkarmak için dev radyo teleskopları kullanırlar.

Johnston-Hollitt bir basın bülteninde, “X-ışını ve radyo teleskoplarından birleştirilmiş bilgilere sahip olmak bu olağanüstü kaynağı ortaya çıkardı, ancak bu nesnenin ortaya koyduğu diğer birçok soruyu cevaplamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulacak.” Dedi.

Gökbilimciler yakın zamanda Betelgeuse olarak bilinen yakındaki dev bir yıldız tarafından büyülendi. Yıldız haftalarca karardı, bazılarının patladığını göreceğimize inanmasına neden oldu, ancak son günlerde karartmayı duraklattığı görülüyor. Betelgeuse’un beklemede kalmasıyla, gökbilimciler bu fosil patlaması hakkında bilgi edinebilmek için heyecanla bekliyorlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı