Firefox açığını kapattı

Web tarayıcısılarının en çok kullanılanlarından olan Firefox’ta bulunan önemli bir güvenlik açığı yapılan bir güncelleme ile ortadan kaldırıldı.Bilindiği üzere internette gezinirken, mail hesaplarımızı kontrol ederken, yazışırken ve sosyal medya uygulamalarını kullanırken bir web tarayıcısı kullanmak durumundayız. İşte bu tarayıcıların en mühimlerinden olan Firefox’ta önemli bir güvenlik açığı bulundu.

Bulunan bu güvenlik açığı normal kullanıcıların fark edemeyeceği kadar görünmez olsa da kötü niyetli kişilerin eline geçmesi kullanıcılar için hoş olmayan durumlar ortaya çıkartabilirdi.Söz konusu bu güvenlik açığı Facebook’daki güvenlik açığından hatırlanacağı gibi SVG. görüntü formatındaki kötü niyetli yazılım ile kullanıcıların güvenlik bilgileri tehlikeye girdi.

Firefox üreticisi Mozilla’nın yaptığı açıklamada; bahse konu olan bu güvenlik açığı, TOR Browser kullanıcılarının internetteki anonimliğini sağlayan güvenlik duvarı ile kapatıldı.Güvenlik açığının fark edilmesinden açığın giderilmesine kadar geçen süreçte hangi kullanıcıların IP ve MAC adreslerine ulaşıldığı henüz tespit edilemedi.

MacOS, Linux ve Windows işletim sistemlerindeki Firefox uygulamalarını hedef alan bu saldırı için FBI’ın da kullandığı ‘ağ araştırmacı’ tekniğin kullanıldığı iddia ediliyor. Ayrıca Mozilla’nın bu açıklamasından TOR ağını kullananların FBI tarafından takibe alındığı da açığa çıkmış oluyor.

Kullanıcıların Firefox uygulamalarını güncellemeleri üretici şirket tarafından tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı