Kapat
fındık - Fındık satıcıları internet ile satışı tercih ediyor
Haber 3 0

Fındık satıcıları internet ile satışı tercih ediyor

Ülkemizde fındık üretimi her geçen gün artar iken serbest piyasa koşulları üretici ve satıcıları farklı satış alanlarına itiyor. Fındık satıcıları artık internet siteleri aracılığı ile ürettikleri fındıkları kullanıcılara ulaştırıyor.

Fındık üretimi ve satışı gerçekleştirilen kişi ve kurumların en büyük sorunu serbest piyasa ile birlikte fındık fiyatlarının oldukça düşmesi. Bu durumdan dolayı ürettikleri fındıkları evlerinde bekleten üreticiler farklı satış kanalları ile mahsullerini satmayı hedefliyor.

findik

İnternet siteleri ve alışveriş sitelerinin milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmesi ile birlikte fındık satıcıları da artık internet üzerinden satışa başladı. Fındık borsası değerlerine göre hareket etmekte olan üreticiler günlük fındık fiyatları konusunda her gün güncellemeler yaparak internet üzerinden ürettikleri fındıkları kullanıcılara sunuyor. İnternet siteleri aracılığı ile perakende ve toptan fındık satışı gerçekleştiren üreticiler fındıklarını kg başına 20 lira ile 25 lira arasında bir rakama satışa çıkartıyor. Serbest piyasa ile birlikte perakende satışta 13 liraya kadar düşen kg fiyatlarından şikayetçi olan üreticiler internet siteler sayesinde fındıklarını değerinde sattıklarını belirtiyor.

Fındık Borsası Nedir? Günlük Fındık Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Türkiye’de fındık fiyatları Fiskobirlik üyesi olan  kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Ticaret borsaları fındığa olan arz-talep doğrultusunda günlük fındık fiyatları belirlemekte ve üretici ile satıcılara ulaştırmaktadır. Bununla birlikte fındık fiyatlarında belirlenmesindeki en önemli durumlardan biri de serbest piyasa. Özellikle yılın belirli dönemlerinde piyasadaki arz-talep dengesine göre serbest piyasada fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir