Emoji Konusunda Apple ve Xiaomi Arasındaki Rekabete Swiftkey de Dahil Oldu!

Apple tarafından animoji olarak adlandırıldığını görebileceğiniz 3D emoji desteği büyük bir ilgi görmüştü. Sensörler ve kamera yardımıyla emojiye adeta kendi görüntümüzle hareket ettirmek mümkün oluyordu. Benzer bir teknolojiyi bizlere sunmaya hazırlanan bir diğer teknoloji devi ise Xiaomi oldu. Yine markanın en önemli değeri olan Mi serisi ile özdeşleşen Mimoji ismi gündeme düştü. Hatta şu sıralar ciddi bir biçimde Apple’ın Xiaomi’ye dava açacağı yönünde spekülasyonlar bulunuyor.

Fakat gelişen bir teknolojinin yaygın olarak her firma tarafından geliştirilebilmesi son derece doğaldır. Bunu yıllardır Samsung ve Applearasındaki patent davalarında da gözlemliyoruz. Şimdi ise klavye dediğimizde akla gelen en önemli mobil uygulamalardan Swiftkey bu savaşın tam içerisine dahil oluyor.

Swiftkey Puppets ismiyle duyurulan bu yeni özellik sayesinde üç boyutlu karakterlerle gerçek bir deneyim yaşatmayı düşünüyor. Ki Swiftkey’in Microsoft çatısı altında olması en gelişmiş alternatifleri sunacağının resmidir. Artık standart hale gelen klasik emojilerden ziyade bu tip yeni atılımlar merak ediliyor.

Şimdiye kadar Apple ve Xiaomi çok konuşulanlar arasında olsa da diğer markalarda da buna benzer ataklar görebilirsiniz.

Apple tarafından sunulan Animoji
Samsung tarafından sunulan AR Emoji
Xiaomi tarafından sunulan Mimoji
Asus tarafından sunulan Zenimoji
Swiftkey tarafından sunulan Puppets

Artık markaların kendilerine has yeni özelliklerle kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye getirmeyi amaçladığı anlaşılıyor. Microsoft tarafından 250 milyon dolara satın alındıktan sonra Swiftkey’in güncel kullanım oranında da bariz bir artış yaşandı. Bu yenilikle beraber Swiftkey Puppets net bir tercih sebebine dönüşebilir.

3D ve yapay zeka destekli emojilerlekonuşmaların çok daha keyifli geçmesi hedefleniyor. Ayrıca Xiaomi ile beraber diğer Çinli teknoloji devlerinin de bu alanda atılımlarını bekler olduk. Huawei, OPPO gibi şirketler tarafından duyurulacak yeni emojiler ise bizler için daha fazla alternatif sunulmasını sağlayacak. Özellikle şu sıralar Apple ve Xiaomiarasındaki animoji ve mimoji üzerinde durulan mahkeme sürecinin ne getireceği bilinmiyor. Fakat diğer patent davalarında olduğu gibi ılımlı bir sonuç çıkacağını düşünüyoruz. Bilhassa Swiftkey Puppets gibi örnekler çoğaldıkça emsal teşkil edebilecek pek çok gelişme yaşanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı