Kapat
Elon Musk Tüm Tesla araçları sürücüsüz taksiye dönüşebilir - Elon Musk; Tüm Tesla araçları sürücüsüz taksiye dönüşebilir!
Haber 8 0

Elon Musk; Tüm Tesla araçları sürücüsüz taksiye dönüşebilir!

22 Nisan tarihinde gerçekleştirilen ve sadece davetlilerin katıldığı Tesla Autonomy Day etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Tesla’nın ve Elon Musk’ın geleceğe dair çılgın projelerine yer verildi. SpaceX ve Tesla firmalarının CEO’su Elon Musk, etkinlik sırasındaki konuşmasında oldukça ilgi çekici başlıklara değildi. İşte o çılgın projelerden ve etkinlikte bahsedilen başlıklar;

Robotaksi: Elon Musk’ın bir süredir bahsettiği projesi etkinlikte gün yüzüne çıktı. Robotaxi projesi sayesinde, isteyen Tesla sahipleri araçlarını devasa bir filonun içerisine dahil edebilecek. Bu sayede araçlarını işe gitmek için kullanırken bile sürücüler para kazanabilecek. Tüm tesla araçlarının sürücüsüz taksiye dönüşmesi artık an meselesi. Tesla, araçlarını bu hizmet için kullandıran müşterilerine taksi gibi ücret ödeyecek. Musk’ın konuşması sırasında; “- Peki taksi için kullanılan araç kaza yaparsa, hasarı kim karşılayacak” sorusuna; “- Muhtemelen Tesla” yanıtını verdi. Önümüzdeki yıl hayata geçmesi planlanan bu proje öncelikle ABD’nin belirli bölgelerinde faaliyete geçecek. Tesla sahiplerinin Airbnb, Uber ve Lyft uygulamalarında olduğu gibi araçlarını ekleyebileceklerini ifade etti. Ayrıca araçlarının filoya dahil edilmesiyle birlikte, ortalama bir Tesla sahibinin yıllık 30.000 Dolar kazanabileceği vurgulandı.

Araç paylaşım uygulaması Tesla 300x161 - Elon Musk; Tüm Tesla araçları sürücüsüz taksiye dönüşebilir!

Çip üretimi Samsung’dan: Tesla’nın son geliştirdiği yüksek verimli ve özel kullanım alanına sahip çiplerini, Samsung’un Texas eyaletinde üretmesi söz konusu.  Son yaşanan Çin Ticaret krizinden sonra bu karar verilmişmidir bilinmez ancak, bu özel çiplerin üretimi yine bir Güney Kore firmasına ait olacak.

Tamamen otonom araçlar: Elon Musk; yeni nesil ve bundan sonra üretilen tüm Tesla araçlarının, sürücüye ihtiyaç duymadan hareket edebilmesine imkan tanıyan so

n teknoloji çip ile üretildiğini duyurdu. Her ne kadar tamamen sürücüsüz hareket edebilen araçlara izin verilmiyor olsa da, 2020 senesinde alınması beklenen izinler ile birlikte kullanımın başlayacağını vurguladı. Kullanın bu yeni nesil çiplerin, tamamen sürücüsüz araçlara imkan vermesi bir yana; “- Dünyanın en iyisi” olarak nitelendirdi.

Araç paylaşım uygulaması: Robotaxi projesinin bir uzantısı olarak düşünülebilecek bu uygulama etkinlik sırasında tanıtıldı. Tıpkı Uber uygulamasına benzeyen, ulaşım aracı isteyen ve ulaşım hizmeti veren araçların lokasyonları gösteren uygulama şimdilik deneme aşamasında.

Tesla’nın ürettiği elektrikli araçlar;

  • Tesla Model S
  • Tesla Model X
  • Tesla Model 3
  • Tesla Model Y
  • Tesla Roadster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir