Dünya yeni bir mini aya sahip

NASA tarafından finanse edilen Catalina Sky Survey’deki gökbilimciler, Dünya’nın çekimine yakalanan bir asteroit buldular. Bu asteroit gezegenimizin etrafında dönen geçici bir mini ay gibi davranıyor.

“Dünya’nın geçici olarak ele geçirdiği yeni bir nesnesi var. Bilim insanlarının bir süre dünyamızın yörüngesinde kalacağı düşünülen bu yeni misafire  2020 CD3 adını verdiler. Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi (PDCO) altında Yakın Dünya Nesne Gözlem Programı (NEOO) tarafından desteklenen ve NASA tarafından finanse edilen bir projede çalışan bilim insanları, 15 Şubat gecesi Dünya yörüngesine takılan yeni bir nesne keşfettiler.

Keşif, Catalina Sky Araştırması araştırmacı uzmanları Kacper Wierzchos ve Theodore Pruyne tarafından yapıldı.

Catalina Sky’ın gökbilim araştırmacısı Kacper Wierzchos, asteroidin 1.9 ila 3.5 metre çapında olduğunu hesapladı. Bu küçük android görünüşe göre yaklaşık üç yıl önce Dünya’nın yörüngesine girdi. Catalina Sky Araştırması, Arizona Üniversitesi’nin Tucson’daki Lunar ve Planet Laboratuvarı’nda bulunmaktadır.

Dünya’nın etrafını 47 günde tamamladığı söylenen 2020 CD3’ün yörüngesinin sabitlenmediği ve zaman içerisinde dünyadan uzaklaşacağı belirtildi. Dünyanın geçici küçük ay’ının dünya yerçekimine ne kadar daha maruz kalacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

2020 CD3 olarak adlandırılan bu küçük asteroit, Dünya’nın yörüngesine girdiği bilinen ikinci asteroit. Birincisi, 2006 RH120, bilim yazarı Corey S. Powell tarafından belirtildiği gibi, CSS tarafından keşfedildi ve 2006 ve 2007’de 18 ay boyunca Dünya’nın etrafında döndü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı