Disney’in CEO’su Bob Iger görevinden ayrıldı.

Iger, 1974’te ABC’ye katıldı ve 1999’da Disney’e ait ABC Grubunun başkanlığını yaptı. Bu göreviyle yayın televizyon ağını ve şirketin radyo ve yayıncılık işletmelerini denetledi. Disney görevinden ayrılan  başkanı  ve CEO’su Bob Iger, ‘Kara Panter’in kariyerinin’ en yüksek anlarından ‘biri olduğunu açıkladı. Şirket, 2005 yılından bu yana liderlik eden Bob Iger, sözleşmesi 31 Aralık 2021’de sona erene kadar “yaratıcı çabalardan” sorumlu yönetim kurulu başkanı olarak kalacak. 69 yaşındaki CEO, görevinden ayrılmanın ve liderliğin değişmesinin “en uygun zaman” olduğunu düşündüğünü söyledi. Eski başkan 2005 yılında Walt Disney Company’nin CEO’su oldu. 15 yıllık dümen görevinde Disney’in Pixar, Marvel, Lucasfilm ve son olarak 21. Yüzyıl Fox’u satın almasına yardımcı olmuştu. Iger ayrıca Şanghay Disney Resort’un lansmanı ile Disney’in 2016 yılında Çin anakarasındaki ilk tema parkının açılışını denetledi. En son olarak Iger, 2019 sonlarında Disney + akış hizmetinin lansmanına öncülük etti.

Iger’in yerini Disney tema parkı başkanı Bob Chapek alacak

Salı açıklamasında konuşan Iger, “Disney’in doğrudan tüketiciye yönelik işletmelerinin başarılı bir şekilde başlatılması ve Yirmi Birinci Yüzyıl Tilkisinin entegrasyonu ile, yeni bir CEO’ya geçmek için en uygun zaman olduğuna inanıyorum.” Dedi.

“Bob’a büyük bir güven duyuyorum ve bu yeni rolü üstlendiği ve Disney’in çok yönlü küresel işlerine ve operasyonlarına daha derinlemesine baktığı için önümüzdeki 22 ay boyunca onunla yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ekledi.

Iger, “Günaydın Amerika” ile Eylül 2019 röportajında ​​emekliliğinden, mirasının şirketi iyi ellerde bırakacağını ve dünyaya mutluluk ve eğlence getireceğini ve bence bir refah hissi olacağını umduğunu söyledi. On yıllar süren kariyerinin en yüksek noktalarından birinin 2018’de rekor kıran “Black Panther” filminin yayınlanması olduğunu söyleyen eski CEO, “Bence çok fazla insan tarihe ve deneyime güveniyor, Neyin doğru olduğuna inanmak ve aslında bu içgüdüleri takip etmek, kalbinizi ve bağırsağınızı takip etmekten çok daha heyecan verici ve çok daha önemlidir.” dedi

Chapek, 2018 yılından bu yana Disney Parks, Experience ve Products’ın başkanlığını yapıyor ve 1993 yılından beri şirkette olan yeni başkan Chapek’in, yaptığı açıklamada, “dünyanın en büyük şirketi olduğuna inandığım şeyin CEO’su rolünü üstlenmekten onur ve alçakgönüllü olduğunu” söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı