DGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

İki yıllık üniversiteler olarak bilinen ön lisans programlarında okuyan öğrencilerin eğitimlerini 4 yıllığa tamamlayabilmesi adına Dikey Geçiş Sınavı’na giriş yapması gerekmektedir. Kısaca DGS olarak bilinen bu sınavda, başarılı olan öğrenciler yapacakları tercihler ile birlikte 2 yıllık bir eğitime daha başlama hakkı elde etmektedir. Bu 2 yıllık eğitimin tamamlanmasının ardından ise kişiler lisans mezuniyet diploması alabilmektedir.

DGS Puan Sistemi

Öğrencilerin DGS sınavında puan hesaplama işlemlerini doğru bir şekilde yapması ve ihtiyaç duyacağı kadar puanı mutlaka alması önemlidir. Son yıllarda daha fazla katılımın olduğu DGS sınavında, puanlarda da artış görülmektedir.

DGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

DGS puan hesaplama işlemlerinde test puanları sayısal ve sözel olarak ayrı bir şekilde belirlenmektedir ve ön lisans başarı puanı da yine bu puanlara eklenmektedir. Farklı katsayılar bulunduğundan dolayı güncel dönem içerisindeki katsayılar ile çarpılarak toplanacak puanlar, adayın Dikey Geçiş Sınavı puanı olarak belirlenmektedir. DGS puan hesaplanması için ağırlıklı ön lisans başarı puanının da önemi fazladır. Bölümünü iyi derecede bitiren öğrenciler maksimum 80, kötü bir şekilde bitirenler ise minimum 50 puan almaktadır. Bu nedenle her bir adayın 50 ile 80 arasında değişen ağırlıklı ön lisans başarı puanı olmaktadır. Puan tablosu için örnek bir hesaplama şöyledir;

DGS Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Hesaplama örneklerinden de anlaşılacağı üzere Dikey Geçiş Sınavı için puan hesaplama işlemlerinde sözel, sayısal ve ağırlıklı önlisans başarı puanının katsayılar ile çarpılması sonucunda toplam puana ulaşılması mümkündür. Hesaplamalarda 2 testinde en az 0.5 ham puan alan adaylar kapsam dahilinde tutulmaktadır. Ham puan barajını geçemeyen adaylar için herhangi bir puan hesaplaması yapılmamaktadır. Bu nedenle sınav sonucunun hesaplanmamış olması halinde başarılı olunmadığı ve ham puan eşiğine ulaşılamadığı anlaşılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı