Corona virüsü İphone satışlarını da vurdu!

Çin’deki corona virüs Dünya ekonomisi üzerindeki etkileri katlanarak artıyor. Bu olumsuz durum iphone telefonlarını da etkiledi.

Apple, corono virüsünün  iphone arzında azalma yaratacağı ve firmanın 3 aylık gelir dengesinde düşüş meydana getireceğini belirterek uyarıda bulundu.

Çin Dünya pazarında ihracat kadar ithalat potansiyeli de büyük bir ülke. Çin’de boy gösteren virüs halkın alışveriş potansiyelini önemli ölçüde azaltmış durumda. Çin’deki fabrikaların üretimlerini durdurması da virüsün etkilerini olumsuz yönde katlıyor.

Çin, Apple’ın en büyük pazarlarından biri ve iPhone gibi cihazlarının bir araya getirildiği birincil konum. Apple’ın bazı üretim faaliyetlerine ara verilmesinden dolayı iphone talebinde bulunan tüketiciler sıkıntı yaşayabilir.

Apple ülke çapında her ne kadar çalışmalara başlayıp açığı kapatmak adına uğraş verse de rutin koşullara göre geri dönüşler geç oluyor. Apple “Sonuç olarak, Mart çeyreği için sağladığımız gelir rehberliğini karşılamayı beklemiyoruz.”dedi

Apple, Çin’de birçok cihaz satsa da, ülkeye üretim ayağıyla da bağlı. Apple telefonlarını ABD’de tasarlıyor, ancak cihazlar diğer birçok elektronik cihaz gibi Çin’de monte ediliyor. Çalışanlarının çoğu bölge ile Apple’ın Cupertino, California, karargahı arasında sık sık seyahat etmektedir ve Çin’deki üretimdeki yavaşlama tüm dünyada iPhone ve diğer Apple cihazlarının sıkıntısına neden olmaktadır.virüsün etkileri uzadıkça arz talep arasındaki dengesizlik gün geçtikçe büyüyebilir. Apple’ın corono virüsü ve olası başka olumsuz tetikleyiciler için üretim ayağını farklı ülkelerde genişletip genişletmeyeceği de merak konusu.

Geçtiğimiz hafta GSMA, bu ay Barselona’da başlaması planlanan dünyanın en büyük mobil fuarı olan Mobile World Congress’i iptal etti. Ticaret birliği, şirketin MWC’den çekilmesinden sonra ve koronavirüs yayılmaya devam ettiği sürece şirketin devam etmesinin “imkansız” olduğunu söyledi. Apple MWC’ye katılmıyor. Birçoğunun Barselona’daki en yeni 5G telefonlarını piyasaya sürmesi bekleniyordu ve bu cihazlarda şimdi bazı gecikmeler görülüyor.

Apple, Çin dışındaki korona virüsün Asya, ABD, Avustralya, Avrupa, İngiltere ve Orta Doğu’ya yayılmasını takiben Ocak ayında Çin mağazalarını kapatmaya başlamıştı. Geçen hafta sonunda, bazı mağazaları yeniden açtı, ancak alışveriş yapanların sayısında kayda değer bir artış izlenemiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı