Commandos oyunu unutuldu

Teknolojiblogu.com olarak sizlere güzel bir nostalji yaşatmak istedik.Hatırlarsanız bilgisayarların evlere ilk girdiği zamanlarda yani 1998 yıllarda oyun sektörü çok fazla yayılmamıştı.Aslında birçok oyun vardı fakat kaliteli ve gerçekçi olarak oyun çok az sayıdaydı.Commandos oyunu ilk olarak 1998 yılında hayatımıza girdi.O zamanki teknolojide en gerçekçi oyun olduğunu söyleyebiliriz.Zaten oyun o zamanlarda satış rekorları kırmıştı.Hemen hemen her evde olan bu oyunun malesef serisi çok fazla gelmedi.

Commandos oyunu ilk çıktığında bölümleri geçmekte zorlandıkça başka stratejiler üretiyorduk.Geceleri yatağında uyumak yerine farklı bir strateji kurup üşenmeden kalkıp o denediğimiz kaç oyun bulunuyor.Birden fazla karakteri oyun içinde yönetmek, farklı farklı kullanabilmeğin tadını veren Commandos efsanesinin devam etmemesi büyük bir eksikliktir.

İşte Commandos serisinin birincisi bazı kareler

Yukarıdaki resimde Commandos oyuna ilk giriş sahnelerinden bir tanesiydi.Mouse kullanmaya yeni alıştığımız dönemlerde böyle strateji oyunu hayatımıza çok farklı bir tat katmıştı.Oyun karakterlerinin yapabildiği yetenekler bile hala aklımızda.

Commandos’un ilk serisinin ilk oyunu olan Commandos: Behind Enemy Lines 31 Temmuz 1998 yılında piyasaya çıkmıştı.Kısa bir süre için çok beğenilen bu oyunun 2.serisi çok geçmeden geldi.

İşte Commandos’un 2.serisi

Commandos oyunun 2.serisi Beyond the Call of Duty 1999 yılında piyasaya çıktı.İlk serisine göre daha fazla bölüm ve daha gerçekçi hareketleri karaktelere yansıtan bir oyun olmuştu.Tabi 2.seri çıkar çıkmaz oyun severler tarafından hemen oynandı ve uykusuz geçen 1-2 hafta içinde oyunları bitirenler oldu.

Commandos’un 1. ve 2. serisi çok beğenilince çok geçmeden 2 yıl içinde yeni serisi çıktı. Commandos 2 : Men of Courage oyunu 2001 yılında piyasaya girdi ve 2.seriye göre çok çok farklı bir oyun yapısı ile geldi.Karakter sayılarında artış ve daha gerçekçi grafikleri ile oyun severlerin gönüllerini fethetti.

Commandos serisinin sonuncusu olan Destination Berlin serisi geldi.Diğer 3 seriye göre kıyasladığınızda çağ açan bu oyun 2003 yılında hayatımıza girdi.Karakterlerin hareketleri,düşman askerlerin davranışları gibi yüzde 100 yenilenen bir oyun olmuştu.

Gel gelelim bu kadar başarılı bir oyunun neden bittiğine kimse anlam veremiyor.Aradan geçen 13 yıldan sonra malesef herhangi bir ses seda bulunmamaktadır.İnternette yaptığımız araştırmada malesef bu şirketin neden oyun çıkarmadığına dair bilgi yok.Bazı yerlerde bunu yapan şirketin ortakları ayrıldığı, isim haklarından dolayı oyunun devamı gelmediğine dair gayri resmi bilgiler yer alıyor.

Bu saatten sonrada bu oyunun devamı gelmez diyebiliriz.Eğer nostalji yaşamak istiyorsanız Steam üzerinden Commandos’un bütün oyunlarına 21 TL vererek ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı