Cep Telefonunuzu Suya Düşürürseniz Ne Yapmalısınız? 


Cep telefonunuzu ıslatırsanız veya suya düşürürseniz ne olur? Hemen panik yapmayın, hemen Pirinç içine de koymayın. Bir telefonu suya düşürdüğünüz zaman yapmanız gereken birkaç teknik ile ilk 48 saat içinde telefonunuzu kurtarma şansınız olduğunu biliyor musunuz?

Telefonunuzu kapatın

Bir telefon suyla temas ettiğinde yapılması gereken ilk şey, güç kaynağı ile olan iletişimi kesmektir, telefonunuzun sadece ekranını kapatmak yerine, güç kaynağını kesmeniz gerekir.

Cep telefonunuzun pili çıkarılabilir ise, mutlaka bunu yapmanız gerekmektedir. Telefonlar su ile temas ettiğinde, direkt olarak su bir zarar vermez, güç kaynağı ile kısa devre yapacağı için zarar görmektedir.

Telefonunuzun ilk su ile temas ettiği dakikalarda bu işlemi yapmak, telefonunuzu kurtarmak için önemli bir durumdur.

Telefonunuzun hava ile temasını da kesmemeniz gerekmektedir. Bu durumda kuruma işlemi gerçekleşmeyecektir, cihazı mümkün olduğunda açık ve hava alan bir ortamda muhafaza ediniz.

Telefonunu Yıkayın

Eğer cep telefonunuz Deniz gibi tuzlu bir suya düştüyse, bu durumda telefonu yıkamanız gerekmektedir, çünkü tuzlu su iç kısımlarda korozyona ve paslanmaya yol açacaktır.  

Bu durum tatlı su haricinde herhangi bir sıvı temasında da kullanılacak bir yöntemdir. Çorba ya da tuvalet gibi, kirli bir suya düştüğünde telefonu temiz ve duru bir su ile yıkamanız gerekmektedir.

Burada telefonu yıkarken dikkat edeceğiniz nokta ise, akan bir su üzerinde yıkamaktır, telefonu su dolu bir kabın içine batırarak yıkamayın ya da bu şekilde bekletmeyin.

Telefonunuzu Sarsıntı Yapmaktan, Eğmek veya Sallamaktan Kaçının

Telefonunuzun içinde su olacağından dolayı, yeni yerlere de ulaşmasını engellemek için telefonu sallamaktan ve sarsıntılı ortamlardan uzak tutmanızda yarar vardır.

Pirinç Kullanmayın

Herkesin bir telefon suya düştüğünde yapmanızı istediği Pirinç dolu bir kavanozun içine koyma işlemini asla yapmayın. Pirincin, nem toplama özelliği olsa da bu çok uzun sürelerde ve çok az miktarda gerçekleşeceği için sizin sorununuzu çözmeyecektir.

Aynı zamanda, telefonunuzu bu şekilde hava almasını da engelleyerek kurumasını da engellemiş olacaksınız.

Bunun yerine, silika jeli olarak bilinen ve kurutma için tasarlanmış maddeleri tercih edebilirsiniz.

Bu işlemi uygulamak için, telefonunuzu bir kâğıt bir havluyla sarın ve içine silika jel maddesini yerleştirin ve ardından bir kabın içine dik olarak koyun.

Telefonu beklemeye bırakırken, dik olarak ve mümkünse USB portlarının aşağıya bakacağı şekilde kurutmaya bırakmanız önerilir, bu durumda eğer içinde biriken bir sıvı varsa bu deliklerden aşağı akacaktır.

Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken şey beklemektir. En az 24 en fazla 48 saat içinde telefonunuz geri dönmüşse, bu işlemi başarı ile tamamlamışsınızdır demektir, aksi halde telefonunuzu tamir için yetkili bir servise götürmeyi deneyebilirsiniz.

Ancak servise götürdüğünüzde, su ile temas ettiğini ve yapmış olduğunuz işlemleri mutlaka yetkiliye söyleyiniz.

Su Sensörlerini Arayın

Tamir veya telefon şirketleri telefonun su ile temas ettiğini anlayabilirler. Peki, bunu nereden biliyorlar? Telefonunuzda “su teması” olup olmadığını tespit eden su sensörleri bulunur. Telefonlardaki bu sensörler aslında küçük kağıt parçalarına ya da çıkartmalara benzemektedirler.

Herhangi bir sıvı temasında kalıcı olarak renk değiştirirler ve bu şekilde sıvı temasının anlaşılmasını sağlarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı